Raport: na co chorują Polki?

Głównym zabójcą polskich kobiet są choroby układu krążenia. - Rocznie z tego powodu umiera ponad 90 tys. Polek - podkreśla prof. Antonina Ostrowska, pomysłodawczyni raportu ''Polki 2013 - zdrowie i jego zagrożenia''.

Opracowanie powstało z inicjatywy Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH. Raport, którego wyniki zostały ogłoszone we wtorek (19 listopada) w Warszawie podczas konferencji prasowej, stworzyło grono ekspertów medycznych pod redakcją prof. Antoniny Ostrowskiej (IFIS PAN).

Raport koncentruje się na najważniejszych zagrożeniach dla zdrowia kobiet, jakimi są: choroby układu krążenia, choroby nowotworowe, neurologiczne, nieurazowe choroby układu ruchu, zakażenia układu moczo-płciowego, choroba Alzheimera, depresje i niektóre uzależnienia.
Według prof. Ostrowskiej, dane na temat zdrowia kobiet są bardzo rozproszone.

- Raport, w którym zostały one zebrane, pozwoli na nowo spojrzeć na potrzebę tworzenia programów profilaktycznych czy edukacyjnych dla pacjentów, a także szkolenia personelu medycznego - oceniła.    

Dane epidemiologiczne, które przekazał prof. Mirosław Wysocki z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego potwierdzają, że kobiety często odkładają na później własne potrzeby zdrowotne. W Polsce zbyt późno wykrywa się np. nowotwory, a jedną z przyczyn jest niska zgłaszalność na bezpłatne badania profilaktyczne.

Z kolei Małgorzata Stelmach, prezes Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet, podkreśliła, że raport to dopiero początek ciężkiej pracy, której celem jest uświadomienie społeczeństwu, że nie tylko nowotwory, ale także choroby układu krążenia i przewlekłe choroby reumatyczne stanowią główne zagrożenia dla zdrowia kobiet.    

Raport "Polki 2013 - zdrowie i jego zagrożenia" stał się też inspiracją do zainicjowania pierwszej ogólnopolskiej debaty poświęconej kondycji zdrowotnej kobiet w Polsce. Forum poprzedzi kampania społeczna zwracająca uwagę kobiet na zagrożenia dla ich zdrowia oraz edukująca w obszarach wyznaczonych przez raport, wsparta przez autorytety medyczne oraz znane i lubiane osobowości telewizyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH