Raport: mieszkańcy wsi mają gorszy dostęp do placówek medycznych

Mieszkańcy wsi mają dużo gorszy dostęp do placówek ochrony zdrowia, niż mieszkańcy miast - wynika z raportu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W efekcie mniejsza jest wykrywalność chorób wśród ludności wiejskiej.

Jak się okazuje, na wsi jest ponad dwa razy mniej placówek medycznych niż w mieście - trzy przychodnie na 10 tys. mieszkańców. Najmniej obiektów w przeliczeniu na mieszkańców terenów wiejskich znajduje się w woj. pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim (mniej niż 2,5 przychodni).

Skutkuje to gorszym dostępem do porad lekarskich, mniejszą liczbą szczepień dzieci i młodzieży, mniejszą liczbą szczepień i badań profilaktycznych dorosłych. W efekcie mniejsza jest wykrywalność chorób, głównie: cukrzycy, nowotworów, chorób układu krążenia.

Marek Zagórski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, uważa, że wyraźnie widać zależność pomiędzy stanem zdrowia ludności wiejskiej a dostępem do infrastruktury medycznej. Postuluje podjęcie natychmiastowych działań prowadzących do zlikwidowania barier w dostępie do opieki zdrowotnej i położenie nacisku na rozwiązania systemowe, które będą służyły poprawie stanu zdrowia mieszkańców wsi.

Czytaj: www.strefaagro.gp24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH