Raport: co piąty niepełnosprawny to osoba niewidoma lub niedowidząca

Choroby oczu coraz częściej są przyczyną niepełnosprawności. Co piąty niepełnosprawny Polak jest osobą niewidomą lub niedowidzącą - wynika z raportu "Okulistyka i choroby oczu", opublikowanego w środę (11 lutego) w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie.

W raporcie Fundacji na Rzecz Zdrowego Starzenia się postuluje się zwiększenie dostępności do wykrywania i leczenia schorzeń oczu oraz poprawę organizacji opieki okulistycznej. - Szczególnie ważne są profilaktyka i wczesna diagnostyka schorzeń oczu, by jak najwięcej osób uchronić przed utratą wzroku - podkreśliła podczas konferencji związanej z prezentacją raportu prezes Polskiego Związku Niewidomych, Anna Woźniak-Szymańska.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), można zapobiec nawet 85 proc. przypadków zaburzeń widzenia dzięki kompleksowej diagnostyce i odpowiedniemu leczeniu.

Przewodniczący Rady Polityki Senioralnej przy ministrze pracy i polityki społecznej, prof. Bolesław Samoliński powiedział podczas konferencji, że coraz więcej Polaków cierpi na choroby oczy z powodu starzenia się naszego społeczeństwa. Aż 65 proc. osób z upośledzeniem widzenia ma 50 lat i więcej; w tym wieku jest również 82 proc. niewidomych.

W Polsce około 1,5 mln osób ma upośledzenie wzroku lub jest niewidomych, co stanowi jedna piątą wszystkich niepełnosprawnych (według Eurostatu w naszym kraju jest takich ludzi ponad 8 mln). Z danych GUS wynika, że z orzeczoną niepełnosprawnością jest 5,3 mln Polaków, wśród których co trzeci to osoba niewidoma lub z poważną chorobą oczu.

Prezes Stowarzyszenia Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem, prof. Andrzej Stankiewicz podkreślił, że największym wyzwaniem jest związane z wiekiem zwyrodnienie plamki powodujące uszkodzenie siatkówki oka (określane skrótem AMD). Choruje z tego powody 1,3 mln Polaków, w tym 140 tys. na najbardziej niebezpieczną, tzw. postać wysiękową, która w szybkim tempie, w skrajnych sytuacjach nawet w ciągu kilku dni, może doprowadzić do utraty wzroku.

- W 2020 r. będzie chorować na zwyrodnienie plamki już 2 mln Polaków, w tym 200 tys. na jej postać wysiękową - powiedział prof. Stankiewicz. Według konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki, prof. Wandy Romaniuk, liczba przypadków jaskry z obecnych 400 tys. zwiększy się co najmniej o połowę w kolejnych 20 latach. Choroba ta - podobnie jak AMD - doprowadza do ślepoty, gdy nie jest wcześnie wykryta i odpowiednio leczona.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH