Raport WHO: co roku przedwcześnie umiera 16 mln ludzi

Z powodu chorób cywilizacyjnych aż 16 mln ludzi na świecie co roku umiera przedwcześnie, jeszcze przed 70. rokiem życia - alarmuje w najnowszym raporcie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

WHO w opracowaniu "Global status report on noncommunicable diseases 2014" nawołuje rządy do podjęcia pilnych działań, które mogłyby ograniczyć skutki zdrowotne takich schorzeń, jak choroby serca, płuc, udary mózgu, cukrzyca i nowotwory.

Szefowa światowej Organizacji Zdrowia Margaret Chan podkreśla, że w przeliczeniu na jedną osobę, co roku wystarczy przeznaczyć od 1 do 3 dolarów, żeby znacznie zmniejszyć zagrożenie tymi chorobami.

Raport wylicza, że w 2012 r. choroby niezakaźne spowodowały zgony 38 mln ludzi na świecie, spośród których aż 16 mln, czyli 42 proc., zmarło przedwcześnie. Odsetek tych zgonów stale rośnie, w 2000 r. było 14,2 mln przedwczesnych zgonów z powodu chorób cywilizacyjnych.

Chorobom tym można jednak zapobiec. Działania prewencyjne powinny polegać głównie na propagowaniu mody na niepalenie papierosów, ograniczeniu spożycia alkoholu, zmianie diety i zwiększeniu aktywności fizycznej oraz poprawie opieki zdrowotnej.

Raport jako przykład podaje Brazylię, gdzie lepszy dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej każdego roku zmniejsza śmiertelność o 1,8 proc. W Turcji dzięki m.in. wprowadzeniu zakazu reklamy papierosów i nałożeniu na wyroby tytoniowe większych podatków konsumpcja tytoniu w latach 2008-2012 spadła o 13,4 proc.

Według WHO, w krajach o najniższych i średnich dochodach śmiertelność z powodu chorób cywilizacyjnych przewyższa już tę, jaką wywołują choroby zakaźne. Na te państwa przypada trzy czwarte wszystkich zgonów związanych z chorobami niezakaźnymi (28 mln) oraz 82 proc. spośród 16 mln przedwczesnych zgonów.

Głównym powodem przedwczesnej umieralności niezmiennie jest nałóg palenia tytoniu. Co roku przypada na niego ponad 6 mln zgonów. Na kolejnych miejscach są nadużywanie alkoholu (3,3 mln zgonów), brak wysiłku fizycznego (3,2 mln) oraz nadmierne spożycie soli (1,7 mln).

WHO chce żeby liczba przedwczesnych zgonów z powodu chorób niezakaźnych spadła na świecie o jedną czwartą do 2025 r. Ma do tego doprowadzić przede wszystkim zmniejszenie palenia tytoniu, ograniczenie spożycia alkoholu i soli, przy jednoczesnym zwiększeniu aktywności fizycznej.

Spośród wszystkich schorzeń za najgroźniejsze uznano nadciśnienie tętnicze krwi, do którego doprowadza głównie nadużywanie soli i alkoholu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH