Raport WHC o kolejkowych rekordach w opiece zdrowotnej Fot. Archiwum

Za trzy tygodnie, wejdą w życie przepisy z tzw. pakietu kolejkowego i onkologicznego, tymczasem kolejki w ochronie zdrowia rosną. Fundacja WHC wskazuje 10 najdłuższych kolejek w ochronie zdrowia odnotowanych w ostatnim kwartale 2014 r.

Zgodnie z aktualnym raportem Fundacji Watch Health Care (WHC), który ukazuje zmiany w dostępie do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych, średni czas oczekiwania na uzyskanie świadczenia zdrowotnego wynosi w Polsce ok. 2,9 miesiąca (stan na przełomie października i listopada 2014 r.), na wizytę u specjalisty poczekamy średnio 2,5 miesiąca., natomiast na badanie diagnostyczne 2,1 miesiąca.

WHC prezentuje 10 rekordowych średnich kolejek odnotowanych na przełomie października i listopada 2014 r. pacjenci  (w miesiącach):

Miejsce 1: endoprotezoplastyka stawu kolanowego - przypadek stabilny – 44,9
Miejsce 2: endoprotezoplastyka stawu kolanowego - przypadek pilny – 30,2
Miejsce 3: zabieg usunięcia zaćmy – 27,5
Miejsce 4: endoprotezoplastyka stawu biodrowego - 22,5
Miejsce 5: leczenie aparatem ortodontycznym – 22
Miejsce 6: odbarczenie kręgosłupa – 19,6
Miejsce 7: zabieg rekonstrukcji kosteczek słuchowych (ossikuloplastyka) 19,3
Miejsce 8: operacja usunięcia perlaka – 14
Miejsce 9: zabieg usunięcia żyły (flebektomia) – 12,7
Miejsce 10: wizyta u ortodonty - 12

W dalszym ciągu poważnym problemem ochrony zdrowia pozostaje etapowość leczenia. Pacjenci odsyłani są od specjalisty do specjalisty, co powoduje zwiększenie czasu leczenia. Nie należy jednak zapominać, że długi czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii jest dla pacjenta nie tylko uciążliwy, ale przede wszystkim ma ogromny wpływ na skuteczność leczenia.

W przypadku niechlubnego rekordzisty, endoprotezoplastyki stawu kolanowego, pacjent od momentu rozpoznania do rozpoczęcia leczenia operacyjnego poczeka średnio ponad 4 lata. Warto zaznaczyć iż istnieją placówki, w których czas oczekiwania na  ten zabieg sięga roku 2027 r.

Zbyt długie zwlekanie z przeprowadzeniem operacji ma negatywne skutki, z czasem bowiem deformacja stawu i okolicznych tkanek staje się coraz większa, co ostatecznie prowadzi do nieodwracalnych zmian.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH