Raport KE: coraz mniejsze różnice w średniej długości życia

Według opublikowanego raportu Komisji Europejskiej odnotowywane w przeszłości znaczące różnice między państwami UE pod względem średniej długości życia, a także śmiertelności niemowląt obecnie się wyrównują.

Różnica między najdłuższą i najkrótszą średnią długością życia w UE-27 zmniejszyła się o 17 proc. w latach 2007-2011 w przypadku mężczyzn i o 4 proc. w latach 2006-2011 w przypadku kobiet.

Jeśli chodzi o śmiertelność niemowląt, rozbieżność między krajami UE o najwyższym i najniższym wskaźniku zmniejszyła się z 15,2 do 7,3 na 1 000 żywych urodzeń w latach 2001-2011. Średni wskaźnik śmiertelności niemowląt w UE również spadł w tym okresie - z 5,7 do 3,9 na 1 000 żywych urodzeń.

W raporcie wskazano pewne postępy w realizacji unijnej strategii dotyczącej nierówności w zakresie zdrowia - "Solidarność w zdrowiu” - stwierdzono jednak, że konieczne jest więcej działań na poziomie lokalnym, krajowym i unijnym.

Najwyższy wskaźnik średniej długości życia dla mężczyzn ma Szwecja - 79,9 roku - czyli o prawie 12 lat więcej niż państwo członkowskie o najniższym wskaźniku (68,1). Wskaźnik średniej długości życia kobiet jest najwyższy we Francji - 85,7 - czyli o 8 lat więcej niż w państwie członkowskim o najniższej średniej długości życia kobiet (77,8 roku).

W raporcie zbadano różne czynniki powodujące nierówności zdrowotne i stwierdzono, że społeczne nierówności tego typu wynikają z dysproporcji w warunkach życia codziennego oraz czynników takich jak dochód, poziom bezrobocia oraz wykształcenia. Znaleziono wiele przykładów powiązań między czynnikami ryzyka dla zdrowia, w tym paleniem tytoniu i otyłością a sytuacją społeczno-ekonomiczną. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH