Rafalska o wsparciu resortu dla osób z niepełnosprawnościami Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że resort pochyli się nad sprawą zasiłku pielęgnacyjnego. Fot. rafalska.eu

PiS nie jest w stanie wszystkich wieloletnich zaniedbań poprzedniego rządu uregulować w jednym roku - przekonywała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, mówiąc o wsparciu, jakie potrzebne jest osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej uczestniczy w środę (4 października) w Ostrowie Wlkp. w Narodowym Kongresie Rodziny.

W rozmowie z PAP Rafalska zapowiedziała, że resort pochyli się nad sprawą zasiłku pielęgnacyjnego. Obecnie miesięczne świadczenie wynosi 153 zł. - Ten zasiłek nie był waloryzowany od 11 lat - podkreśliła minister.

W zeszłym tygodniu w Warszawie opiekunowie osób niepełnosprawnych protestowali, domagając się m.in. podwyższenia zasiłku pielęgnacyjnego.

Rafalska podkreśliła, że PiS nie jest w stanie wszystkich wieloletnich zaniedbań poprzedniego rządu uregulować w jednym roku. - Jeszcze trochę cierpliwości, a uporządkujemy wszystko - zapowiedziała.

Minister dodała, że MRPiPS obecnie intensywnie pracuje nad ujednoliceniem orzecznictwa; ma to m.in. związek ze wsparciem finansowym, jakie mieliby otrzymywać opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

- Daliśmy prawo do zasiłku (dla bezrobotnych - PAP) oraz świadczeń przedemerytalnych tym osobom, które zostawiły swoją pracę zawodową, ponieważ musiały sprawować opiekę nad niepełnosprawnymi podopiecznymi. Po śmierci tych osób ich opiekunowie pozostali bez niczego, dlatego daliśmy im mechanizm do korzystania ze świadczeń na warunkach, jakby wykonywali pracę - wyjaśniła minister.

Z początkiem tego roku weszła w życie ustawa, dzięki której opiekunowie osób niepełnosprawnych (dzieci oraz dorosłych) w razie śmierci podopiecznego albo utraty ważności orzeczenia o niepełnosprawności osoby, nad którą sprawowana była opieka, mogą otrzymać zasiłek dla osoby bezrobotnej na takich samych zasadach jak pracownicy tracący zatrudnienie. Mogą również skorzystać, tak jak każda osoba bezrobotna, m.in. ze staży, szkoleń czy dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Mogą także ubiegać się o świadczenie przedemerytalne, jeżeli utrata prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna spowodowana była śmiercią podopiecznego albo utratą ważności orzeczenia.

Rafalska powiedziała też, że nadal niewielu pracodawców wie o możliwości zatrudniania rodziców dzieci niepełnosprawnych na warunkach świadczenia przez nich telepracy. - Zależy nam na tym, żeby pracodawcy śmielej korzystali z tego typu form zatrudniania, ale wykorzystana jest ona w nieznacznym stopniu - powiedziała minister.

W tym tygodniu MRPiPS skierowało do konsultacji projekt - będący elementem programu "Za życiem" - który ułatwić ma rodzicom osób niepełnosprawnych wykonywanie pracy w formie telepracy oraz w dogodnych dla nich godzinach. W myśl projektu, jeśli rodzic osoby złoży wniosek o wykonywanie telepracy, pracodawca będzie mógł odmówić uwzględnienia go wniosku, jedynie w przypadku, gdy byłoby to niemożliwe ze względu na organizację lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH