Radziwiłł zapowiada wzrost nakładów na ochronę zdrowia i racjonalizację wydatków Minister chce wzrostu nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB Fot. PTWP

6 proc. PKB to poziom nakładów na służbę zdrowia, do którego musimy dążyć - przekonuje minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Przyznaje, że nie da się tego zrobić szybko, ale podkreśla, że trzeba podjąć działania w tym kierunku. Wskazuje także na konieczność racjonalizacji wydatków.

Radziwiłł zwrócił uwagę, że Polacy we wszystkich badaniach wśród najważniejszych wartości w życiu wymieniają zdrowie. - Priorytety Polaków muszą przekładać się na priorytety polityczne, co do tego nie ma wątpliwości - ocenił minister.

- Jestem rzecznikiem wzrostu nakładów na służbę zdrowia - 6 proc. PKB to poziom, do którego musimy dążyć. Kluczowe oprócz zwiększania środków jest także to, by posiadane już pieniądze wydawać w sposób najbardziej racjonalny z możliwych - podkreślił.

Jak dodał, nawet jeśli poziomu tego nie uda się szybko osiągnąć, to należy zapoczątkować podążanie tą drogą. Szykuję różne rozwiązania w tym zakresie; zdaję sobie sprawę, że to będzie trudne - zaznaczył.

Jednym ze sposobów racjonalizacji wydatków ma być, jak wskazał minister, wprowadzenie tzw. opieki koordynowanej.

O zmianach systemu kontraktowania - w kierunku zamawiania pakietów zamiast kontraktowania procedur - minister mówił na samym początku urzędowania w MZ, przedstawiając w grudniu plany działania resortu. Wskazywał wówczas, że kontraktowanie procedur, zwłaszcza w obszarze szpitalnictwa i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, doprowadziło m.in. do wzrostu liczby hospitalizacji i narastania kolejek. Zamawianie pakietów opieki koordynowanej ma zwiększyć komfort pacjentów i minimalizować zjawisko przerzucania kosztów.

- Świadczenia koordynowane zmierzają do tego by wizyta u specjalisty nie była produktem samodzielnym, tylko np. jeżeli pacjent jest hospitalizowany,  by mógł także po opuszczeniu szpitala liczyć na opiekę - wyjaśnił minister.

Przypomniał, że niebawem ruszy pilotaż programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej, który ma obejmować kompleksową opiekę medyczną nad matką i dzieckiem w okresie ciąży, porodu oraz połogu. - To będzie pierwsza jaskółka opieki koordynowanej - stwierdził.

Jako przykłady obszarów, gdzie zmiany będą wprowadzane w przyszłości, wskazał np. kardiologię i ortopedię - sytuacje zawału mięśnia sercowego i złamania kończyny.

- Po opuszczeniu szpitala pacjent jest zdrowszy, ale nie zdrowy; wraca do domu i musi sam załatwić sobie wizytę u lekarza, sam zorganizować sobie rehabilitację. To nieracjonalne. Tym bardziej, że okazuje się wtedy, że do specjalisty ma szansę dostać się za kilka miesięcy, a na rehabilitację za 10 miesięcy albo jeszcze dłużej. To niedopuszczalna sytuacja, która wprost prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia, a nawet tragicznego końca - powiedział minister.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH