Radziwiłł: wokół projektu sieci szpitali narosło wiele mitów Konstanty Radziwiłł: - Mam wrażenie, że wokół tej ustawy narosło wiele nieporozumień i mitów. Fot. PTWP

Wokół projektu, który wprowadza tzw. sieć szpitali narosło wiele mitów. Zmiany nie spowodują zaburzenia w dostępie do świadczeń, poprawią jakość i bezpieczeństwo pacjentów - zapewnia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Wątpliwości mają m.in. przedsiębiorcy i politycy.

Obawy zgłaszane z związku z projektem np. przez samorządy, przedsiębiorców i polityków dotyczą m.in. losów placówek, które w sieci się nie znajdą; przyszłości świadczeniodawców realizujących umowy dot. "leczenia jednego dnia", a także np. narzędzi monitorowania realizacji umów przez szpitale objęte ryczałtem.

Minister: mamy leczyć dobrze czy blisko?
Minister pytany przez PAP o pojawiające się w społecznościach lokalnych obawy dot. ewentualnego zwiększenia odległości jaką część pacjentów będzie musiała pokonać by otrzymać niektóre świadczenia, odparł, że "trzeba sobie zadać pytanie, czy lepiej być leczonym dobrze czy blisko".

- To pytanie na które musi sobie w dużym stopniu odpowiedzieć społeczność lokalna. Ja uważam, że musimy widzieć świat, który się zmienia także pod względem komunikacji. Ludzie nie idą do szpitala piechotą, nie jadą wozem konnym, ale przemieszczają się sprawniej. W przypadkach nagłych - są nowoczesne możliwości m.in. śmigłowce ratownicze - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Zdaniem ministra, z map potrzeb zdrowotnych wynika, że część świadczeń jest wykonywanych tam, gdzie nie powinna. Przekonuje, że w części placówek decyzje o powoływaniu oddziałów czy komórek organizacyjnych opierano w przeszłości w dużej mierze na intuicji, a nie rzetelnych danych. Minister podkreśla, że w niektórych małych placówkach procedury wykonywane są przez lekarzy jedynie wizytujących je okresowo, co nie jest właściwe.

- Jakość i bezpieczeństwo pacjentów zależy bardzo od tego ile danego rodzaju procedur wykonuje się w danym miejscu. Rozproszenie specjalistyki naraża ponadto pacjenta na utrudnienia, jeżeli chodzi o dostęp do kompleksowego leczenia - uważa Radziwiłł.

Będzie informacja o skutkach wprowadzenia sieci
Projekt ws. sieci ma być omawiany na przyszłotygodniowym posiedzeniu rządu. W tym tygodniu nie był on przedmiotem prac Rady Ministrów w związku z pobytem w szpitalu premier Beaty Szydło, która - jak mówił wicepremier Piotr Gliński - chce uczestniczyć w wyjaśnianiu ostatnich wątpliwości. W środę (15 lutego) wieczorem w TVP Konstanty Radziwiłł mówił, że sam także prosił o to, by odłożyć rozpoznawanie projektu, aby jeszcze wszystko wyjaśnić.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH