Radziwiłł: sieć szpitali nie opiera się na ideologii, ale na matematycznych analizach Pacjent w sieci ma się lepiej odnaleźć. Fot. Shutterstock

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i wiceminister resortu Piotr Gryza w czwartek (23 lutego) podali szereg istotnych informacji nt. ustawy o sieci szpitali. W ryczałtowaniu najistotniejsza ma być wcześniejsza aktywność szpitali, zaś część poziomów i świadczeń będzie finansowana na dotychczasowych zasadach. Znamy też kilka dat związanych z wdrażaniem sieci.

- Nie planujemy rewolucji, planujemy zmianę, dobrą zmianę - tymi słowami minister zdrowia Konstanty Radziwiłł rozpoczął konferencję i podkreślił, że wspólnym mianownikiem dla sieci szpitali i innych reform, które resort planuje w najbliższym czasie, jest koordynacja opieki.

- Kolejki i zagubienie w systemie niweczą efekty dobrego leczenia szpitalnego i musi się to zmienić - mówił szef resortu zdrowia.

Wiceminister o terminach
Wiceminister zdrowia Piotr Gryza przekonywał, że jedną z istotnych zasad budowy systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali, jest prostota kryteriów.

- Ustawa określa zasadnicze i minimalne kryteria, jak również pokazuje procedurę według której minister zdrowia poprzez rozporządzenia może określić szczegółowe warunki kwalifikacji do systemu zabezpieczenia. Na podstawie tych kryteriów dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ do 27 czerwca br. dokonuje publikacji w BIP wykazu podmiotów, które wchodzą do PSZ, natomiast sama metoda finansowania i sytuowania podmiotów leczniczych obowiązuje od 1 października br. - podał wiceminister.

Piotr Gryza poinformował, że w związku z wejściem ustawy o sieci trzeba będzie na trzy miesiące aneksować wszystkie umowy, ponieważ wygasają one 30 czerwca br. W tym czasie dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ mają - po podaniu wykazu podmiotów które wchodzą do PSZ - ogłaszać konkursy na te świadczenia, które nie zostały należycie zabezpieczone, tak, żeby zdążyć przed 1 października br.

Tam zmiany nie nastąpią
- Żeby ten proces zmian systemowych przebiegał łagodnie, zdecydowaliśmy się, by w dwóch zakresach świadczeń - w zakresie opieki psychiatrycznej i ambulatoryjnej, ale tej, która nie wchodzi do systemu zabezpieczenia - dotychczasowe umowy zostały aneksowane do połowy przyszłego roku. Jest to zagwarantowanie stabilizacji, a także wyciszenie pewnych niepokojów. Dopiero jak ten system trochę okrzepnie, zostanie podjęte konkursowanie - informował wiceszef resortu zdrowia.

Z kolei minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że za niektóre procedury, np. porody, operacje zaćmy, zabiegi endoprotezoplastyki czy świadczenia z kartą DiLO, szpital będzie wynagradzany na dotychczasowych zasadach, czyli za każde świadczenie.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH