Radziwiłł: ryczałt szpitali będzie uzależniony od liczby wykonanych świadczeń Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł; FOT. PTWP

Jeśli szpital zakwalifikowany do sieci wykona mniej świadczeń, jego ryczałt zostanie obniżony - powiedział PAP minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Zapewnił, że szpitale będą motywowane do podnoszenia jakości - placówki certyfikowane dostaną więcej pieniędzy.

Zgodnie z planami resortu szpitale, które zakwalifikują się do sieci, będą otrzymywały wynagrodzenie ryczałtowe, co pochłonie 91 proc. środków NFZ na lecznictwo szpitalne. Pozostałe 9 proc. będzie przeznaczone na konkursy świadczeń, do których będą mogły przystąpić zarówno placówki, które nie zakwalifikowały się do sieci, jaki i szpitale sieciowe, które będą chciały otrzymać finansowanie np. na funkcjonowanie dodatkowych oddziałów.

Zdaniem Radziwiłła zaproponowane rozwiązania przynajmniej częściowo ograniczą kolejki i poprawią niedostateczną jakość wykonywanych świadczeń. Podkreślił też, że finansowanie ryczałtowe pozwoli szpitalom na lepszą organizację opieki nad pacjentem, np. gdy zaistnieje konieczność przeniesienia chorego do innego oddziału.

- Ryczałt powoduje, że szpital nie musi koncentrować się na wykonaniu określonej liczby procedur, tylko będzie mógł pochylić się nad pacjentem i zaoferować mu potrzebną, kompleksową pomoc. Dzisiejszy sposób finansowania służby zdrowia (...) zachęca do wybierania "lepszych" procedur i unikania tych +gorszych+, czyli wycenionych mniej korzystnie albo dotyczących pacjenta, którego leczenie wiąże się z większym ryzykiem - powiedział.

Zobacz także:
Wystąpienie ministra zdrowia podczas inauguracji II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (wideo)

Minister nie zgadza się z zarzutami, że finansowanie ryczałtowe zniechęci szpitale do aktywności, a pacjenci mogą być odsyłani do innych placówek. Zapewnił, że ryczałt będzie "modyfikowany w zależności od aktywności szpitala". "Jeśli wykona on mniej świadczeń, ryczałt zostanie obniżony; jeśli wykona więcej świadczeń, otrzyma więcej pieniędzy".

Radziwiłł zaznaczył, że częściowo finansowanie placówek będzie też zależało od tego, jak wiele wykonają one świadczeń, które będą kontraktowane na dotychczasowych zasadach (czyli placówka otrzyma pieniądze za każde wykonane świadczenie).

Resort chce, by w ten sposób finansowane były m.in. porody, endoprotezoplastyki kolana i biodra, świadczenia kompleksowe w kardiologii i ortopedii, przeszczepianie narządów oraz leczenie pacjentów onkologicznych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH