Radziwiłł: rozważamy przywrócenie stypendiów dla studentów medycyny i lekarzy Resort zdrowia analizuje różne scenariusze, w tym powrót do stypendiów fundowanych Fot. Archiwum

Resort zdrowia zastanawia się nad przywróceniem stypendiów fundowanych dla studentów medycyny i młodych lekarzy - poinformował w piątek (17 lutego) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Pytany w radiowej Trójce o wypowiedź wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina o możliwości wprowadzenia płatnych studiów medycznych Radziwiłł podkreślił, że to tylko pomysł, a nie projekt. Dodał, że resort zdrowia analizuje różne scenariusze, w tym powrót do stypendiów fundowanych.

- Niezależnie od tego, że studia nie są płatne, można by ze studentem lub specjalizującym się później młodym lekarzem zawrzeć dodatkową umowę. Mógłby być dodatkowo finansowany w czasie nauki, ale ze zobowiązaniem, że przez jakiś czas będzie musiał dalej pracować w publicznym systemie polskiej służby zdrowia - wyjaśnił minister.

Zdaniem Radziwiłła jest to rozwiązanie, które być może dałoby się upowszechnić i uzyska akceptację młodych ludzi, których większość chce pozostać w Polsce.

Pytany o oczekiwania płacowe lekarzy rezydentów minister zgodził się, że w porównaniu do rynku nie są one wygórowane, natomiast w porównaniu z możliwościami resortu niektóre oczekiwania nie są możliwe do spełnienia. Dodał, że chodzi o postulat pensji podstawowej w wysokości dwóch średnich krajowych dla młodych lekarzy specjalistów.

Radziwiłł przypomniał, że lekarze, tak jak przedstawiciele innych zawodów, korzystają z kroczącego wzrostu minimalnego wynagrodzenia. Zaznaczył, że Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt ustawy zapewniającej podwyżki dla pracowników medycznych w 2017 r.

Projektowana ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych ma określić najniższy poziom miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego (podstawowego wynagrodzenia brutto) określonego w umowie o pracę, bez dodatkowych składników (np. z tytułu pełnienia dyżurów medycznych).

Projekt przewiduje, że najmniej zarabiający pracownicy medyczni pierwsze podwyżki otrzymają do 1 lipca 2017 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH