Radziwiłł: reforma przywróci szpitalom misję Minister Radziwiłł: - Niewidzialna ręka rynku jest charakterystyczna raczej dla Trzeciego Świata, a nie krajów rozwiniętych. Fot. archiwum

Reforma systemu ochrony zdrowia, wprowadzająca sieć szpitali, przywróci szpitalom w systemie publicznym misję, nie będzie pacjentów mniej opłacalnych, każdy będzie miał dostęp do leczenia przekonywał w czwartek (8 czerwca) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

- Przejście na system w dużej części ryczałtowy, moim zdaniem daje szansę na to, że przywrócimy szpitalom w systemie publicznym misję - powiedział minister podczas konferencji prasowej w Katowicach.

Jak mówił, system rynkowy w służbie zdrowia nie do końca się sprawdza i wiele krajów chroni ten sektor przed swobodnym działaniem wolnego rynku. Jednym z problemów obecnego systemu jest - w jego ocenie - kwestia bardziej i mniej "opłacalnych" pacjentów, czyli opór szpitali wobec przyjmowania pacjentów wymagających stosowania nisko wycenionych przez płatnika procedur, a rozwój tych usług, które są dobrze opłacane.

- Sieć przywraca kompleksowość leczenia i sprawiedliwość w systemie szpitalnym - podkreślił minister Konstanty Radziwiłł.

- Być może ze względu na historię, od tych 30 lat wszyscy zachłysnęliśmy się rynkiem jako metodą regulacji wszystkiego, w czym jest dużo racji, bo przedtem go brakowało, na pewno jeśli chodzi o gospodarkę. Trzeba jednak powiedzieć, że nawet w krajach zachodniej Europy, gdzie gospodarka jest w pełni rynkowa, różne systemy odpowiedzialności państwa - szczególnie służba zdrowia - są od rynku oddzielone czy wręcz chronione" - powiedział.

Dodał: - Niewidzialna ręka rynku jest charakterystyczna raczej dla Trzeciego Świata, a nie krajów rozwiniętych, które idą w kierunku przywrócenia odpowiedzialności państwa za system, który u nas trochę dryfował. Równocześnie chcemy wywiązać się w pełni z tego, do czego zobowiązuje nas konstytucja.

Minister wziął też w Katowicach udział w spotkaniu z dyrektorami śląskich szpitali i samorządowcami. Jak informowano podczas spotkania, wykaz szpitali, które znajdą się w sieci, zostanie opublikowany do 27 czerwca 2017 r. Ustawa, która wprowadza sieć szpitali, będzie w pełni obowiązywać od 1 października. W związku z tym wszystkie umowy szpitali z NFZ, które wygasają 30 czerwca, zostaną aneksowane. Lista szpitali "sieciowych" będzie ustalana na 4 lata.

Placówka będzie mogła z niej wypaść, jeśli nie będzie spełniała kryteriów. Jeżeli szpital nie zostanie umieszczony w sieci, będzie miał szansę na uzyskanie kontraktu na zasadzie konkursowej.

Jak akcentował minister Radziwiłł, celem sieci szpitali jest lepsza opieka nad pacjentami. W wyniku działania sieci, szpital będzie musiał zapewnić pacjentowi nie tylko leczenie szpitalne, ale także rehabilitację i wizytę u specjalisty po leczeniu szpitalnym. Osobom najbardziej potrzebującym konsultacji specjalisty zapewni poradę bezpośrednio po zabiegu lub operacji bez konieczności zapisywania się do kolejki.

W każdym szpitalu obok oddziału będzie funkcjonowała właściwa poradnia. Szpital w sieci oprócz izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego będzie gwarantował przychodnię nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH