Radziwiłł podał harmonogram zmian w ochronie zdrowia Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Fot. PTWP

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia w czwartek (3 listopada) mówił o planowanych zmian w systemie ochrony zdrowia. Przedstawił, jak wygląda stan prac nad niektórymi ustawami i podał zakładane daty ich wejścia w życie.

Szef resortu zdrowia poinformował, że projekt likwidujący NFZ jest  jeszcze na etapie prac roboczych. - Myślę, że w ciągu kilku najbliższych tygodni będziemy go mogli upublicznić - przekazał, dodając iż według planów zmiany zaczęłyby obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

- Jeżeli chodzi o tzw. sieć szpitali, jesteśmy już po konsultacjach publicznych, więc projekt niedługo będzie kierowany do rady ministrów, a następnie do Sejmu. Plan jest taki, aby już najbliższe kontraktowanie, które ma nastąpić w połowie 2017 r., odbywało się w myśl tego rozwiązania - mówił minister Konstanty Radziwiłł.

Podał też, że projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej jest już po konsultacjach publicznych i - jak powiedział - ''chcielibyśmy, by wszedł w życie w połowie przyszłego roku''.

Zaznaczył, że część rozwiązań dotyczących POZ wejdzie w życie na zasadzie pilotażu. - Przygotowujemy zapisy legislacyjne, które będą to umożliwiały, by nie trzeba było wprowadzać tego w całej Polsce, jako powszechnego rozwiązania - dodał szef MZ.

Wskazał również, że projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych jest już po konsultacjach publicznych. - Chcielibyśmy, by zaczął wchodzić w życie od początku 2017 r. - powiedział minister.

Z innych ważnych ustaw, nad którymi trwają obecnie prace minister Radziwiłł wymienił ustawę reformująca organizację Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jest po konsultacjach publicznych. - Chcielibyśmy, aby weszła w życie od początku przyszłego roku - powiedział.

Przypomniał też, że na etapie konsultacji publicznych jest nowelizacja ustawy o systemie państwowego ratownictwa medycznego.

Od 1 stycznia 2018 r. miałaby wejść w życie ustawa o Urzędzie Zdrowia Publicznego. - Obecnie jest na etapie prac roboczych, wkrótce będziemy mogli ją pokazać publicznie - mówił minister zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH