Radziwiłł: pacjent nie może być pozostawiony sam sobie Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia. Fot. PTWP

Konieczne jest holistyczne podejście do pacjenta; planowane zmiany systemowe - zarówno na poziomie finansowym, jak i organizacyjnym - mają doprowadzić do bardziej skoordynowanej opieki nad chorymi - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Minister uczestniczył w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie w otwarciu zrestrukturyzowanej Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej.

- W systemie służby zdrowia w Polsce (…) w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z zagubieniem się w czymś, co fałszywie nazywano rynkiem świadczeń zdrowotnych albo nawet rynkiem procedur medycznych - powiedział minister.

Jak dodał, kiedyś - 20 czy 30 lat temu - lekarze spotykając się, rozmawiali zwykle o ciekawych przypadkach, odkryciach i nadzwyczajnych sposobach leczenia; a obecnie i w ostatnich latach dyskutują raczej o tym, jak zakwalifikować pacjenta, by uzyskać za jego leczenie najlepsze stawki.

Jako nieakceptowalną określił minister sytuację, w której pacjent jest wypisywany ze szpitala i nie wie, jak dalej szukać dla siebie pomocy.

- Hospitalizacja jest zwykle ograniczana do kilku dni, które pozwalają postawić rozpoznanie (…) albo przywrócić jakąś równowagę, ale z całą pewnością nie doprowadzają chorego do pełnego zdrowia. Pacjent po hospitalizacji pozostawiany jest samemu sobie, jest jedynym organizatorem opieki nad sobą w niezrozumiałym i skomplikowanym systemie, który go otacza - wskazał.

Tymczasem, jak wskazał, brak właściwej kontynuacji leczenia czy rehabilitacji doprowadzić może do sytuacji, w której skutki podejmowanych przez lekarzy wysiłków, nie są takie, jakby oczekiwano.

Jak podkreślał Radziwiłł, prezes NFZ jest zaangażowany w tworzenie nowych produktów i świadczeń, które mają charakter bardziej skoordynowany. - Będziemy zmierzać, by koordynację wprowadzić niemal we wszystkich wymiarach i częściach - od POZ, przez AOS - mówił. Zmiany, jak dodał, planowane są na poziomie finansowania i organizowania.

Minister przypomniał, że w najbliższym czasie będą zmiany m.in. w obszarze koordynowanej opieki nad kobietą ciężarną, w czasie porodu i po nim; a także w sferze opieki po interwencjach kardiologicznych czy operacjach ortopedycznych.

Dyrektor WIM gen. prof. Grzegorz Gielerak podkreślił, że zrestrukturyzowana Klinika Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej jest dowodem całościowego myślenia o pacjencie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH