Radziwiłł o sieci: nie będzie masowych likwidacji szpitali Minister zdrowia zauważył, że obecny system krytycznie ocaniają wszyscy Fot, PTWP

To ważny dzień na drodze reformowania systemu służby zdrowia - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł po posiedzeniu Rady Ministrów, na którym przyjęto projekt ustawy o sieci szpitali. Podkreślał, że dzięki projektowanym zmianom opieka nad pacjentem będzie koordynowana.

Wskazał, że system krytycznie oceniają pracownicy, zarządzający, właściciele placówek medycznych, a przede wszystkim pacjenci.

Minister ocenił, że obecnie "pierwszym wstydliwym miejscem, którym dzieje się coś bardzo niedobrego jest izba przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy". Zauważył, że w tych miejscach na pomoc czekają tłumy pacjentów, wśród których są zarówno osoby ciężko chore potrzebujące pilnej pomocy lekarskiej, jak i ci, którzy nie zdążyli zgłosić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu.

Radziwiłł zaznaczył, że zgodnie z projektem przy każdej izbie przyjęć lub szpitalnym oddziale ratunkowym będzie przychodnia nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. - To bardzo ważna zmiana, o którą od dawna postulowano - przypomniał.

- Bardzo istotnym elementem tej sieci jest to, że zabezpieczamy przede wszystkim te ważne - z punktu widzenia lokalnego - najmniejsze szpitale. Żaden szpital powiatowy nie będzie zlikwidowany, jeśli jest jedynym w powiecie. Straszenie masowymi likwidacjami szpitali w związku z siecią jest powtarzaniem nieprawdy - zapewnił Radziwiłł na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Jak podkreślił, ustawa formułuje jasne kryteria włączenia placówek do sieci. - Pozostałe szpitale, które nie wejdą do sieci, na warunkach opisanych dotychczasowymi przepisami, będą mogły startować w konkursach na świadczenia, które nie będą objęte siecią - dodał.

- Dzięki sieci wkraczamy na drogę porządkowania całego systemu opieki zdrowotnej. (...) To koniec z podziałem pacjentów na lepszych i gorszych. Zjawiskiem bardzo wstydliwym dla systemu, ale często spotykanym, było poszukiwanie lepszych pacjentów, bardziej atrakcyjnych, na których można zarobić i unikanie takich, którzy byli mniej atrakcyjni, których choroby, czy procedury niezbędne do wykonania, nie przynosiły zysku. To jest zjawisko haniebne, które nie może być kontynuowane - mówił minister.

Konstanty Radziwiłł zaznaczył, że ustawa o sieci szpitali "to element ważny, ale nie jedyny (...) dalszej drogi reformowania tego systemu, który wymaga reformy także w innych obszarach". Zapowiedział ustawę, która z jednej strony zapewni powszechny dostęp do publicznego systemu służby zdrowia wszystkim, którzy będą tego potrzebować, zlikwiduje Narodowy Fundusz Zdrowia i zapewni systematyczny wzrost finansowania służby zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH