Radziwiłł o ryczałcie: istotna będzie aktywność szpitali, ale też jakość usług Czwartkowa (23 lutego) konferencja w Ministerstwie Zdrowia. Fot. Jacek Wykowski

- Przy ustalaniu wysokości ryczałtu na dany okres za podstawę będzie służyć aktywność szpitala w poprzednim okresie rozliczeniowym. Ryczałt będzie także uzależniony od posiadania certyfikatu akredytacyjnego Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na czwartkowej (23 lutego) konferencji prasowej nt. projektu ustawy dot. sieci szpitali.

- Nie planujemy rewolucji, planujemy zmianę, dobrą zmianę - tymi słowami minister zdrowia Konstanty Radziwiłł rozpoczął konferencję. Zaznaczył, że proponowany w ustawie system funkcjonuje w innych krajach.

Jak tłumaczył, przy ustalaniu wysokości ryczałtu na dany okres - na początku prawdopodobnie będą to okresy kwartalne - za podstawę będzie służyć aktywność szpitala w poprzednim okresie rozliczeniowym, m.in. liczba wykonanych świadczeń.

Dodał, że ryczałt będzie w stosunkowo niewielkim stopniu - ale jednak - uzależniony także od jakości udzielanych świadczeń.

- Chodzi o posiadanie przez szpital certyfikatu akredytacyjnego Centrum Monitorowania Jakości. Jak wiadomo, w Polsce funkcjonuje nieco ponad 200 takich szpitali i otrzymają one z tego tytułu pewien bonus - sprecyzował Radziwiłł.

Podkreślił ponadto, że „wśród elementów różnicujących” znajdzie się także udzielanie świadczeń ambulatoryjnych w poradniach przyszpitalnych.

- To sygnał dla szpitali, że trzeba skupić się nie tylko na hospitalizacji, ale także na dalszej, poszpitalnej opiece - powiedział.

Minister zdrowia stwierdził, że dzięki ryczałtowaniu szpital będzie bardziej elastyczny np. w możliwości przenoszenia pacjenta z jednego oddziału do drugiego czy z leczenia nie jednej, tylko kilku chorób.

- Jak wiadomo, w obecnym systemie są z tym duże problemy - przypomniał. Dodał, że ryczałtowanie "zapewni nie tylko stabilność, ale też nieco odciąży pracowników - szczególnie lekarzy - od konieczności ciągłego rozliczania każdej procedury".

- Za niektóre świadczenia. np. porody, operacje zaćmy, zabiegi endoprotezoplastyki, świadczenia z kartą DILO, szpital będzie wynagradzany na dotychczasowych zasadach, czyli za każde świadczenie - poinformował Radziwiłł.

Podkreślił, że wspólnym mianownikiem dla tej i innych reform, które resort zdrowia planuje w najbliższym czasie, jest koordynacja opieki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH