Radziwiłł o projekcie dot. odpłatnych świadczeń: będę do niego przekonywał premier Szydło Minister podkreśla, że projekt pomoże poprawić sytuację finansową lecznic Fot. PTWP

Będę przekonywał premier Beatę Szydło, aby poparła przygotowany przez MZ projekt wprowadzający możliwość korzystania ze świadczeń odpłatnych w publicznych szpitalach - mówi minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Podkreśla, że pomoże on poprawić sytuację finansową lecznic.

Przygotowany przez resort zdrowia projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej przewiduje, że w publicznych szpitalach pacjenci będą mogli - oprócz świadczeń finansowanych przez NFZ - korzystać także ze świadczeń odpłatnych, tzw. komercyjnych. We wtorek (20 czerwca) nad projektem ma debatować Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Tego samego dnia Radziwiłł będzie rozmawiał o projekcie z premier.

Minister zdrowia, pytany we wtorek w radiowej Trójce co powie Beacie Szydło, zadeklarował, że będzie ją "przekonywał do tego rozwiązania". Dodał, że "nie przesądza, jaki będzie efekt tej rozmowy".

Minister zaznaczył, że projekt został wysłany do konsultacji.

- To zaproszenie do dyskusji, pomysł ministra zdrowia, nie rządu; ta propozycja nie jest przesądzona - mówił.

Radziwiłł przekonywał, że nowelizacja ustawy o działalności leczniczej pomoże poprawić kondycję finansową placówek służby zdrowia, na czym skorzystają wszyscy pacjenci.

- Chodzi o wykorzystanie wolnych mocy przerobowych (...) To możliwość "dorobienia" do tego, co szpital otrzymuje z NFZ. Publiczny szpital może w ten sposób poprawić sobie kondycję finansową (...). Jeśli szpital jest ogólnie w lepszej kondycji, to warunki tych, którzy są leczeni w ramach kontraktu z NFZ, też mogą się poprawić - ocenił minister.

Podkreślił również, że "nie ma możliwości", by pacjenci w gorszej sytuacji materialnej byli dyskryminowani.

- To niemożliwe. Istnieją zasady wykonywania kontraktu z NFZ i szpital ryzykowałby jego utratą, a już na pewno karami - zaznaczył. Jak dodał, "żadne opłaty czy dopłaty dla pacjentów korzystających z publicznego systemu" nie są planowane.

Radziwiłł wskazał, że projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej pomoże też zlikwidować "trochę fikcji i patologii", ponieważ obecnie przepis zakazujący udzielania świadczeń odpłatnie jest w "różny sposób obchodzony".

Szef MZ był również pytany, czy resort zdrowia jest przygotowany na zorganizowanie korytarzy humanitarnych dla uchodźców, gdyby zgodził się na nie rząd. Odparł, że korytarze humanitarne "to jedna z możliwości".

- W taki sposób też można pomóc niektórym ludziom. Polska ma pewne doświadczenie w tym zakresie - dodał.

Radziwiłł przypomniał, że Polska organizowała korytarze humanitarne dla poszkodowanych w konflikcie na Ukrainie.

Szef resortu zdrowia był też pytany o to, czy jego zdaniem, farmaceuci mają prawo do klauzuli sumienia.

- Prawo do niebycia zmuszanym do działania sprzecznego ze swoimi przekonaniami, ze swoim sumieniem wynika wprost z konstytucji (...). Takie prawo ma każdy obywatel - odparł, dodając, że potwierdziło to orzeczenie TK, który zajmował się klauzulą sumienia dla lekarzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH