Radziwiłł o lekach dla seniorów, zatrzymanej komercjalizacji i dialogu Minister Radziwiłł: "Przemysł farmaceutyczny, producenci czasami proponują tak wysokie ceny, że zwyczajnie nas na to nie stać". Fot. Fotolia

Niewątpliwym sukcesem rządu jest program bezpłatnych leków dla seniorów - ocenił w rozmowie z PAP minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Oprócz tego, za najważniejsze osiągnięcia resortu w ostatnim roku uznał zatrzymanie komercjalizacji szpitali i otwarcie na dialog społeczny.

- Niewątpliwym sukcesem rządu w tym roku, jeśli chodzi o służbę zdrowia, jest przełamanie niemożności w zakresie dostępu do leków - powiedział minister. Ocenił, że program bezpłatnych leków dla seniorów udało się "skutecznie przeprowadzić i wdrożyć".

- Znaczna część tych leków, które są niezbędne w podstawowym leczeniu pacjentów w starszym wieku, jest dla nich dostępna albo zupełnie bezpłatnie, albo za 3,20 zł. Można powiedzieć, że zlikwidowaliśmy barierę dostępu do leków, to jest niesłychanie istotne osiągnięcie - powiedział.

W przyszłym roku na finansowanie tego programu przewidziano 564 mln zł. Zdaniem ministra oznacza to, że refundowanych będzie mogło być więcej medykamentów.

Radziwiłł powiedział, że publikowany co dwa miesiące wykaz bezpłatnych leków jest także formą nacisku na firmy farmaceutyczne, by obniżać ceny leków.

- Często, mówiąc o dostępności leków, pokazuje się, że ministerstwo za coś chce lub nie chce płacić. Zwracam uwagę, że jest jeszcze druga sprawa - przemysł farmaceutyczny, producenci, którzy czasami proponują tak wysokie ceny, że zwyczajnie nas na to nie stać - wyjaśniał.

Mówiąc o swoich osiągnięciach, minister wskazał również na zatrzymanie komercjalizacji i prywatyzacji szpitali.

- Już od lata tego roku ten proces nie jest możliwy. Myślę, że to jest zgodne z oczekiwaniami większości Polaków, którzy życzą sobie publicznej i jednocześnie dobrze działającej służby zdrowia - powiedział.

Podkreślił również, że przez ostatni rok ministerstwo było "miejscem nieustannych spotkań, narad i powoływanych do pracy zespołów". Zaznaczył, że w pracach tych zespołów uczestniczyli m.in. przedstawiciele związków zawodowych, samorządów, uczelni wyższych oraz organizacji pracodawców.

- Stałymi gośćmi w ministerstwie zdrowia są także przedstawiciele organizacji pacjenckich - dodał. Wskazał, że pacjenci przede wszystkim oczekują mniejszych ograniczeń w dostępie do dobrej i bezpiecznej służby zdrowia. Zaznaczył, że nie należy oczekiwać, że zmiany w skomplikowanym systemie ochrony zdrowia będą przeprowadzone z łatwością i natychmiast.

- To jest niezwykle ważne, by przy reformach, które przygotowujemy i wprowadzamy, to wszystko odbywało się gdzieś w ciszy, z tyłu, tak by człowiek chory, potrzebujący pomocy, zupełnie nie odczuwał jakichkolwiek perturbacji, zaburzeń, a jedynie zmiany na lepsze. Mam nadzieję, że to nam się udaje - ocenił.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH