Radziwiłł o POZ dla nieubezpieczonych: nikogo nie namawiam, żeby mówił nieprawdę Minister potwierdził wcześniejsze zapowiedzi, że od 1 stycznia 2018 r., wraz z likwidacją NFZ, uprawnienie do leczenia w publicznej służbie zdrowia będą mieli wszyscy obywatele. Fot. PTWP

W efekcie przepisów o dostępie do podstawowej opieki zdrowotnej może się zdarzać, że pomoc lekarza uzyska osoba, która świadomie potwierdzi nieprawdę - przyznaje resort zdrowia. Nikogo nie namawiam, żeby mówił nieprawdę - zaznacza minister Konstanty Radziwiłł.

Resort zdrowia wyjaśnia, że przepisy, które wejdą w życie 12 stycznia, mają ułatwić dostęp do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) osobom, posiadającym prawo do świadczeń, chociaż system eWUŚ tego nie potwierdza lub osobom, które - mimo że posiadają potencjalne prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego - nie dopełniły obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia.

Ministerstwo wskazuje, że przepisy mają wyeliminować sytuacje, gdy pacjenci, którzy mieli prawo do świadczeń, nie korzystali z opieki zdrowotnej z obawy przed poniesieniem kosztów.

- W efekcie przyjętych rozwiązań może się zdarzać, że pomoc lekarza POZ uzyska także osoba, która świadomie potwierdzi nieprawdę, składając oświadczenie o przysługującym prawie do świadczeń opieki zdrowotnej - przyznaje rzeczniczka resortu zdrowia Milena Kruszewska.

Jednak zdaniem ministerstwa dla systemu opieki zdrowotnej mniejszym kosztem jest sfinansowanie świadczeń dla osoby nieuprawnionej niż ewentualne późniejsze koszty leczenia specjalistycznego, którym można było zapobiec.

- Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że znacząca większość pacjentów, którym system eWUŚ nie potwierdza prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, to osoby, które mają potencjalne prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia, a nie zostały zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego - dodaje Kruszewska.

W radiowej Trójce minister Radziwiłł wskazał, że nowe przepisy przede wszystkim obejmą tę grupę pacjentów, którzy formalnie mają podstawę do tego, żeby być ubezpieczeni, ale nie dopełnili obowiązku zgłoszenia. Dotyczy to np. studentów, którzy nie zostali zgłoszeni do ubezpieczenia przez swoich rodziców. Zgodnie z nowymi przepisami będą oni mogli dokonać wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia.

W poniedziałek  ( 2 dstycznia) Gazeta Wyborcza opublikowała artykuł, w którym wskazywano, że jeśli osoba nieubezpieczona przyzna, że nie płaci składek, to lekarz ją przyjmie za pieniądze; jeśli natomiast skłamie, że ma ubezpieczenie, to wtedy wizyta będzie za darmo.

- Nikogo nie namawiam do tego, żeby mówił nieprawdę - komentował Radziwiłł.

Zaznaczył jednak, że zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś nie jest pewny tego, czy jest ubezpieczony czy nie - zdaniem ministra jest wiele takich osób; w takich sytuacjach, jak mówił Radziwiłł, jeżeli osoba nieubezpieczona skorzysta ze świadczenia, to NFZ nie będzie dochodzić od niej kosztów udzielonego świadczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH