Radziwiłł: następne listy bezpłatnych leków dla seniorów będą dłuższe Na projekcie wykazu bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia jest 1129 preparatów i 68 substancji czynnych - podał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Fot. PTWP

Na opublikowanym w poniedziałek (1 sierpnia) projekcie wykazu bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia jest 1129 preparatów i 68 substancji czynnych. - Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że następne listy będą dłuższe - mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

- Lista ta będzie częścią listy leków refundowanych, a od strony formalnej będzie po prostu załącznikiem do wydawanego co dwa miesiące obwieszczenia ministra zdrowia w sprawie produktów refundowanych - wyjaśnił.

Podkreślił, że opublikowany w poniedziałek (1 sierpnia) projekt wykazu bezpłatnych leków dla seniorów nie jest jeszcze dokumentem ostatecznym. Zgodnie z przepisami wykaz taki musi być opublikowany do 1 września. Minister przypomniał, że po dwóch miesiącach liczonych od 1 września lista ta będzie korygowana.

- Niewątpliwie jest to dla nas wszystkich pewne doświadczenie i dlatego staraliśmy się podejść do tej listy ostrożnie, przede wszystkim po to, aby nie musieć redukować listy leków, które będą dostępne bezpłatnie dla osób starszych. Myślę, że z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że następne listy będą dłuższe - będzie więcej preparatów, zarówno jeśli chodzi o konkretne leki, jak również przede wszystkim jeśli chodzi o dodatkowe substancje czynne - powiedział minister.

Do projektu listy bezpłatnych leków, z których od września będzie mogło skorzystać ok. 3 mln seniorów, trafiły przede wszystkim specyfiki związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Resort szacuje, że leki umieszczone w wykazie pozwolą zaoszczędzić pacjentom ponad 310 mln zł.

Minister poinformował, że tworząc listę, resort skupiał się przede wszystkim na lekach, które obecne są dostępne z odpłatnością 30 proc.

- Mamy kilka poziomów odpłatności i jeśli chodzi o leki najważniejsze, są one dostępne za odpłatnością ryczałtową, czyli 3,2 zł za opakowanie, oraz za odpłatnością 30 proc. i 50 proc. Problem z ich wykupieniem jest tam, gdzie dopłata jest większa, dlatego skupiliśmy się na tych lekach, które są za odpłatnością 30 proc., a nie za odpłatnością ryczałtową - wyjaśniał.

Według resortu leki umieszczone na wykazie pokrywają ponad 81 proc. zapotrzebowania pacjentów powyżej 75. roku życia na leki refundowane z poziomem odpłatności 30 proc.

Radziwiłł przypomniał, że apteki i punkty apteczne będą wydawały pacjentom bezpłatnie leki z tego wykazu na podstawie recepty wystawionej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. Wiek pacjenta, potwierdzający uprawnienie do tych leków, będzie weryfikować farmaceuta na podstawie numeru PESEL na recepcie lub daty urodzenia pacjenta.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH