Radziwiłł: nasi poprzednicy tylko mówili o wzroście nakładów. My to robimy Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł Fot. Archiwum

Z ust wielu polityków padały w przeszłości zapowiedzi zwiększania wydatków zdrowotnych, ale nie zrobiono nic, by to zrealizować. Rząd PiS wyszedł ze sfery planowania i konsekwentnie je zwiększa - powiedział w  Sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Radziwiłł ocenił, że rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej "w niespotykanym dotąd stopniu wzmacnia polską służbę zdrowia kwotą 500 mld zł w ciągu najbliższych dziesięciu lat".

Szef MZ wskazał, że 6 proc. PKB na zdrowie to realizacja zgłaszanego od wielu lat oczekiwania pacjentów i środowisk medycznych. - To droga w kierunku europejskich standardów w służbie zdrowia i najpoważniejsze w III Rzeczypospolitej działanie nastawione na naprawę systemu - ocenił.

- Sieć szpitali i reforma podstawowej opieki zdrowotnej - najważniejsze systemowe reformy zdrowotne rządu pani premier Beaty Szydło - dzięki tej ustawie, zwiększającej nakłady na ochronę zdrowia, nie będą już - jak niektórzy (…) zarzucali - mieszaniem herbaty bez dosypywania cukru - powiedział minister.

Radziwiłł ocenił, że "ponad 500 mld zł, po latach zaniedbań i realizacji błędnej filozofii systemowej nastawionej na komercjalizację, a w konsekwencji prywatyzację publicznej służby zdrowia, to gwarancja postawienia opieki zdrowotnej w Polsce na nogi".

Jak mówił, do tej pory z ust wielu polityków padały zapowiedzi zwiększania wydatków zdrowotnych, a przynajmniej konieczności zwiększania. - Ministrowie pana premiera Donalda Tuska mówili nawet o konkretnej dacie i konkretnych 6 proc. PKB w 2020 r., ale nie zrobiono nic, by ten plan zrealizować czy przybliżyć - ocenił.

- Nasz rząd wyszedł ze sfery planowania i tak, jak w przypadku wielu innych programów, konsekwentnie realizuje obietnice, które złożyliśmy Polakom - dodał. Radziwiłł wskazał, że obietnica zwiększania nakładów na zdrowie znalazła się w programie Prawa i Sprawiedliwości i była oczywistym elementem programu Ministerstwa Zdrowia na tę kadencję.

Minister zwrócił się do posłów wszystkich ugrupowań o poparcie ustawy. Jak podkreślał, środki pozwolą zlikwidować "kolejki do lekarzy, które narosły przez wiele ostatnich lat".

Umożliwią też pacjentom, jak mówił, dostęp do nowoczesnych terapii lekowych i nielekowych, które obecnie nie są refundowane. Pozwolą także, jak podkreślał, zrealizować konstytucyjne zobowiązania do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom w ciąży, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH