Radziwiłł na konwencji PiS: podstawowa opieka zdrowotna od lat jest niszczona Konstanty Radziwiłł FOT. PTWP

Zdaniem Konstantego Radziwiłła, sekretarza i byłego prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, podstawowa opieka zdrowotna była w latach 90. - kiedy ruszała w Polsce reforma ochrony zdrowia - najlepiej zaplanowanym elementem systemu.

- Należy wrócić do modelu, który od lat ulega demontażowi - zwracał uwagę Konstanty Radziwiłł podczas panelu o systemie ochrony zdrowia w trakcie konwencji programowej PiS, która od piątku (3 lipca) odbywa się Katowicach.

Zdaniem byłego szefa samorządu lekarskiego podstawowa opieka zdrowotna (POZ) powinna być dostępna dla wszystkich, "bez względu na status obywatelski czy ubezpieczeniowy".

W opinii Radziwiłła koordynatorem POZ powinien być lekarz rodzinny. Sekretarz NRL podkreśla, że należy zapewnić dopływ nowych specjalistów medycyny rodzinnej poprzez zachęty oraz tworzenie odpowiedniej liczby miejsc dobrego kształcenia specjalistycznego.

- Należy także zapewnić odpowiednią liczbę dobrze wykształconych pielęgniarek i położnych środowiskowych - dodał.

Konstanty Radziwiłł opowiada się także za uzupełnieniem kapitacyjnego sposobu wynagradzania lekarzy rodzinnych o stosowanie zachęt do aktywności w wybranych dziedzinach (m.in. szczepienia, walka z otyłością oraz uzależnieniami).

Zwrócił także uwagę na niedostateczną liczbę lekarzy w Polsce, a zarazem zbyt małą liczbę studentów medycyny i niepokojące zjawisko emigracji zarobkowej lekarzy. - Trzeba systematycznie - w miarę możliwości edukacyjnych uczelni - podnosić limit przyjęć na stacjonarne studia medyczne w języku polskim - zaznacza.

W jego opinii należy też bezzwłocznie przywrócić staż podyplomowy dla absolwentów uczelni medycznych.

- Ponadto państwo powinno wspierać lekarzy w zakresie dopełniania przez nich obowiązku ustawicznego doskonalenia zawodowego, m.in. poprzez urlopy szkoleniowe i dofinansowanie kształcenia - uważa Konstanty Radziwiłł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH