Radziwiłł: lista szpitali należących do sieci - 27 czerwca Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł Fot. PTWP

Lista placówek, które będą należały do sieci szpitali, zostanie opublikowana 27 czerwca - poinformował we wtorek (30 maja) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Radziwiłł pytany w porannej audycji Radiowej Jedynki co i kiedy zmieni się dla szpitali oraz pacjentów w związku z wejściem w życie ustawy o sieci szpitali odpowiedział, że jeżeli chodzi o pacjentów, sytuacja będzie zmieniać się dopiero od października, bo to wtedy ustawa tak naprawdę wchodzi w życie.

- 27 czerwca zostanie opublikowana lista szpitali, które są w sieci i od tego momentu ruszają  intensywne przygotowania do zawarcia umów z tymi szpitalami, już według nowych zasad - powiedział minister.

Dodał, że trwają prace nad kilkoma rozporządzeniami, które wprowadzają szczegóły ustawy w życie. Dotyczą one m.in. sposobu obliczania ryczałtu, który będzie podstawą wynagrodzenia dla szpitali.

Radziwiłł podkreślił, że obecnie mamy czas, w którym ostatnie decyzje w sprawie ewentualnych konsolidacji i innych przekształceń dotyczących samych szpitali, mogą podejmować jednostki samorządu terytorialnego. Dodał, że w niektórych przypadkach ustawa stała się motywacją do zmian zarządczych - zdaniem ministra bardzo korzystnych.

W ocenie ministra na ogół ustawa o sieci szpitali poprawi sytuację lecznic. Dodał, że w kwestii ubiegania się o przyłączenie do sieci nie ma znaczenia, czy szpital jest prywatny czy publiczny. - Przepisy w ogóle tego nie dotyczą (...). Pochylamy się nad tym, jak ten szpital wygląda, czy spełnia kryteria zaliczenia do sieci, a nie, jaka jest jego struktura własnościowa - przekonywał.

Jak wyjaśnił, do sieci wejdą głównie szpitale przyjmujące pacjentów w nagłych przypadkach, stanach zagrożenia życia, które mają izby przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy. - To jest kryterium podstawowe - dodał. - Natomiast szpitale, które są na ogół jednoprofilowe, nieduże jednostki, które zajmują się lecznictwem planowym, będą działać dokładnie tak jak dotychczas, czyli zdobywać kontrakty po ogłoszeniu konkursów przez NFZ - podsumował.

Radziwiłł tłumaczył, że sytuacja pacjenta w szpitalu "sieciowym" o tyle będzie inna, że już w samej izbie przyjęć czy SOR-ze zastanie on dwie kolejki. Jedną szybką, która będzie dla pacjentów przyjmowanych do szpitala i drugą w przyszpitalnej przychodni dla tych, którzy nie zdążyli do swojego lekarza rodzinnego. Kolejną zmianą - jak mówił - będzie to, że pacjent wypisany ze szpitala będzie miał zapewnioną opiekę w poradni przyszpitalnej, specjalistę, albo rehabilitację poszpitalną.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH