Radziwiłł: koordynowana opieka medyczna powinna objąć większość służby zdrowia Fot. PTWP

Koordynowana opieka medyczna to standard, który rząd chce wprowadzić w większości obszarów służby zdrowia - poinformował w sobotę (1 kwietnia) w Szczecinie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Według niego koordynowana opieka pozwala pacjentom odzyskać podmiotowość.

- Koordynowana opieka to hasło, które w kontekście brania większej odpowiedzialności za to, co się dzieje w służbie zdrowia to coś, co chcemy wprowadzić w większości obszarów służby zdrowia - powiedział Radziwiłł, który był jednym z prelegentów konferencji "Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży, podczas porodu i połogu w kontekście ustawy +za życiem+"

- Dziś na rynku świadczeń, albo jeszcze gorzej - rynku usług zdrowotnych (…), które moim zdaniem zupełnie nie pasuje do pojęcia służby zdrowia (...), z akcentem na służbę, mówi się najczęściej o procedurach, o świadczeniodawcach i - o zgrozo - o świadczeniobiorcach - kontynuował minister. - To jest zupełne nieporozumienie. Niestety, ci pacjenci są dziś obiektem - dodał.

- Zaprzeczeniem takiej sytuacji jest koordynowana opieka - podkreślał Radziwiłł. - Opieka, w której pacjent może czuć się "zaopiekowany", który wcale nie oczekuje wykonania procedur, który jest często słaby, zaniedbany, bezradny, a jego opiekunowie też często tacy są. Ten pacjent ma szansę liczyć na to, że ktoś po prostu się nim zajmie, pochyli się nad wszystkimi jego potrzebami i zaoferuje mu potrzebną opiekę, a nie procedury - dodał.

Zdaniem Radziwiłła, koordynowana opieka to kierunek, w którym cała rodzina, która oczekuje dziecka, a później, w której rodzi się dziecko, może czuć się panami swojej sytuacji. - To taki obszar, który jest forpocztą jeżeli chodzi o prawa pacjenta, bo prawa pacjenta to coś niezwykle ważnego we wszystkich obszarach - powiedział szef resortu zdrowia.

Do uczestników konferencji list skierowała premier Beata Szydło. "Dzięki koordynacji opieki nad kobietą w ciąży znacząco poprawi się dostępność i jakość opieki nad ciężarną" - podkreślała premier, której słowa odczytał minister w kancelarii premiera Paweł Szefernaker.

- Przygotowany przez nasz rząd program "Za życiem" jest kolejnym kompleksowym planem działań skierowanym do kobiet w ciąży powikłanej i zagrożonej, czy kobiet spodziewających się dziecka dotkniętego chorobą. Rząd musi zawsze stać po stronie obywateli, a szczególnie tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy. Program "Za życiem" jest tego wyrazem - dodał Szefernaker.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH