Radziwiłł: emigracji młodych lekarzy nie zahamują rozwiązania siłowe Minister zdrowia uważa, że naprawiając system ochrony zdrowia, trzeba uatrakcyjniać wykonywanie zawodów medycznych. Fot. PTWP

Siłowe rozwiązania, jak zakaz wyjazdu z kraju czy odpracowywanie studiów, nie zahamują emigracji młodych lekarzy - podkreślił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który w piątek (22 stycznia) wziął udział w uroczystości wręczania dyplomów na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w środę (20 stycznia) w radiu RMF FM powiedział, że rozpoczął rozmowy z ministrem zdrowia na temat odpłatności za studia medyczne. Mówił, że warto rozważyć rozwiązanie, zgodnie z którym lekarze odpracowywaliby studia.

- W sytuacji ogromnego drenażu polskiego budżetu, czyli portfeli nas wszystkich, wynikającego z emigracji dużej rzeszy lekarzy, warto rozważyć taki projekt, żeby studia (medyczne) były płatne, żeby ich koszt był w 100 proc. pokrywany przez państwowe stypendia, ale te stypendia trzeba byłoby przez pewien okres odpracowywać - mówił Gowin.

Z informacji przekazanej w czwartek (21 stycznia) PAP wynika jednak, że resort nauki nie pracuje nad wprowadzeniem opłat za studia dla lekarzy.

Zakaz wyjazdu z kraju? Nie tędy droga
Radziwiłł oświadczył w piątek (22 stycznia), że "w Ministerstwie Zdrowia z całą pewnością nie toczą się żadne przygotowania, aby obciążać kosztami kształcenia młodych lekarzy".

- W mojej ocenie, nie jest to dobre rozwiązanie; również żadne siłowe rozwiązania, zakazujące wyjazdu z kraju, odpracowywania itd. Są po prostu w obecnym stanie prawa i wobec zasad UE zupełnie niemożliwe. Jednym z podstawowych praw każdego z nas jest swoboda przemieszczania się i wydaje się, że nie tędy droga - dodał Radziwiłł.

Zdaniem ministra zdrowia, receptą na niedobory kadrowe w niektórych specjalizacjach medycznych będzie decyzja o zwiększeniu w tym roku naboru na polskojęzycznych studiach medycznych.

- Ten nabór będzie o blisko 20 proc. wyższy. Trzeba sobie zdawać sprawę, że lekarze z tych studentów urodzą nam się dopiero za kilkanaście lat - w zależności od specjalności, którą wybiorą. To inwestycja w przyszłość, ale pierwszy krok zostanie zrobiony - zapewnił szef resortu zdrowia.

System specjalizacji zostanie zreformowany
Jak zapewnia minister Radziwiłł, MZ podejmuje starania o podniesienie jakości kształcenia w zawodach medycznych.

- Dlatego zdecydowałem o przywróceniu stażu podyplomowego lekarzy, który został zlikwidowany w nadziei na szybsze ''produkowanie'' lekarzy, ale takich, którzy z całą pewnością mieliby jakieś ułomności w zakresie umiejętności praktycznych - mówił minister.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH