Radziwiłł do pielęgniarek: trzeba podnieść atrakcyjność tego zawodu Pielęgniarki spotkały się w środę z przedstawicielami rządu Fot. Archiwum RZ

- Stoimy wobec wielkiego problemu, jak zapewnić opiekę pielęgniarską i położniczą w przyszłości; trzeba podjąć jak najszybciej działania m.in. w zakresie poprawiania atrakcyjności tych zawodów - mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł po spotkaniu z pielęgniarkami.

532 tys. osób podpisało petycję (w formie recepty) zawierającą apel do rządu i parlamentarzystów o zabezpieczenie świadczeń realizowanych przez pielęgniarki i położne; podpisy zbierane były od końca maja br. w ramach ogólnopolskiej kampanii "Ostatni dyżur" organizowanej przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych.

W środę (16 grudnia) pielęgniarki przekazały symboliczne recepty z liczbą podpisów marszałkom Sejmu i Senatu. Następnie 45 kartonów wypełnionych petycjami złożyły przed Kancelarią Premiera. W imieniu rządu z pielęgniarkami spotkali się Radziwiłł oraz wicepremier Piotr Gliński i rzeczniczka rządu Elżbieta Witek.

Radziwiłł podkreślił, że rząd docenia wagę problemu. Dodał, że liczba pielęgniarek w Polsce jest zbyt mała w porównaniu ze średnią europejską. - Wszyscy razem stoimy wobec wielkiego problemu, jak zapewnić opiekę pielęgniarską i położniczą w przyszłości - powiedział.

Podkreślił, że trzeba podjąć jak najszybciej działania m.in. w zakresie poprawiania atrakcyjności zawodów pielęgniarki i położnej. Jak dodał, tylko jedna trzecia absolwentów decyduje się na podjęcie pracy w tych zawodach. - Żeby to zmienić, musimy pracować dalej - powiedział minister zdrowia.

Prezes NRPiP Grażyna Rogala-Pawelczyk poinformowała, że rozmowa była merytoryczna i dotyczyła m.in. warunków pracy i płacy pielęgniarek. - Będzie bardzo trudno odzyskać to, co przez wiele lat zaniedbano. Niemniej jednak padła deklaracja ze strony premiera Glińskiego, że wspólną pracą z ministrem Radziwiłłem i z innymi resortami będziemy próbowali naprawiać to, co zostało zepsute - wyjaśniała.

Pod koniec września resort zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia podpisali z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych oraz NRPiP porozumienie, zgodnie z którym wynagrodzenia pielęgniarek i położnych zatrudnionych w placówkach mających umowy z NFZ będą wzrastały o 400 zł przez 4 lata. Minister Radziwiłł wielokrotnie zapewniał, że będzie realizował porozumienie podpisane przez jego poprzednika.

Recepty przygotowane w ramach kampanii "Ostatni dyżur" zawierają apel do rządu i parlamentarzystów o "podjęcie natychmiastowych działań w celu opracowania i wdrożenia programu zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia realizowane przez pielęgniarki i położne".

W Polsce przypada 5,2 pielęgniarki na 1000 mieszkańców, podczas gdy np. w Szwajcarii - 16, w Dani - 15, w Szwecji - 11, a Czechach i w Słowenii - 8. Średnia wieku pielęgniarek to 49 lat, a w Polsce zatrudnionych jest więcej pielęgniarek powyżej 65 lat, niż w wieku 21-25 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH