Radziwiłł: decyzja o przyszłości CZD leży w rękach pielęgniarek W ocenie ministra decyzja o zawieszeniu pracy czterech oddziałów jest najlepsza dla pacjentów Fot. PTWP

W poniedziałek (6 czerwca) dyrekcja CZD podjęła decyzję o zamknięciu czterech oddziałów szpitala (nie ma wśród nich onkologii), w związku z trwającym od blisko dwóch tygodni strajkiem pielęgniarek. W ocenie ministra zdrowia zapewni to bezpieczeństwo małym pacjentom, chodzi bowiem o wzmocnienie obsady na oddziałach, gdzie przebywają.

Strajkujące w CZD pielęgniarki złożyły w poniedziałek dyrekcji instytutu nowe propozycje dotyczące wzrostu ich zarobków. Zgodnie z nimi wynagrodzenie zasadnicze brutto miałoby wzrosnąć o 400 zł, a pielęgniarkom pracującym w systemie jednozmianowym pracodawca byłby zobowiązany wypłacić 500 zł brutto podwyżki. Wcześniej dyrekcja proponowała zwiększenie wynagrodzenia zasadniczego brutto pielęgniarek i położnych o 250 zł.

Wyższe o 5 proc. miałyby być dodatki za pracę w systemie nocnym (wzrost z 65 proc. do 70 proc.) oraz za pracę w niedzielę i święta (z 45 proc. na 50 proc.), a także wynagrodzenie za pięć świątecznych dni w roku (dwa dni Bożego Narodzenia i Wielkanocy oraz Nowy Rok) - wzrost ze 100 proc. do 200 proc.

Zaproponowano także m.in., by pracodawca - niezależnie od uzgodnionych wzrostów wynagrodzeń - corocznie prowadził ze związkiem negocjacje dotyczące wzrostu płac zasadniczych w danym roku kalendarzowym, przy czym kwota ta nie byłaby mniejsza niż 100 zł brutto.

Dyrektor CZD Małgorzata Syczewska poinformowała, że propozycje te są analizowane. - Musimy policzyć koszty - wyjaśniała.

Minister zdrowia o przyszłości CZD
Podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami Radziwiłł przypomniał, że sytuacja CZD jest bardzo zła, placówka ma 330 mln zł długu, który narastał przez ostatnie lata. Według niego każdy dzień strajku kosztuje ok. pół miliona złotych.

Według Radziwiłła strajk zagraża funkcjonowaniu CZD. Podkreślił, że decyzja o funkcjonowaniu CZD leży w rękach pielęgniarek.

Pytany, czy Centrum może otrzymać wsparcie finansowe ze strony państwa, minister przypomniał, że w styczniu otrzymało 100 mln zł wsparcia w postaci pożyczki Skarbu Państwa.

- To była ogromna kwota, koło ratunkowe dla Centrum, i dlatego szpital może  funkcjonować. Równolegle toczą się prace nad konstrukcją wyceny świadczeń zdrowotnych realizowanych przez placówki takie jak CZD. Chodzi o to, aby były one adekwatne do rzeczywistych kosztów - powiedział.

Radziwiłł dodał, że w ciągu ok. miesiąca będą opublikowane pierwsze wyceny, m.in. za procedury wysokospecjalistyczne z zakresu pediatrii.

- To daje szansę na lepszą przyszłość CZD, ale w sytuacji, kiedy w placówce nie ma dzieci, kiedy trzeba zawieszać oddziały, kiedy kontrakt z NFZ nie jest wykonywany, to przyszłość ta rysuje się niestety w coraz ciemniejszych barwach - stwierdził minister.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH