
Ministerstwo Zdrowia realizuje działania zmierzające do podwyżek pensji pracowników służby zdrowia, także lekarzy rezydentów - zapewnił w czwartek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Rezydenci domagają się większych pieniędzy, nie wykluczają protestu głodowego.
Na czwartek po południu w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie - na prośbę Zarządu Porozumienia Rezydentów - zaplanowano spotkanie z przedstawicielami MZ.
- Na pierwszej linii naszej uwagi i naszych starań są pacjenci, ale z całą pewnością nie można zaplanować dobrego systemu służby zdrowia i dobrej opieki bez godnego traktowania pracowników, a także myślenia o przyszłości służby zdrowia, jeśli chodzi o personel - powiedział dziennikarzom minister pytany o postulaty rezydentów.
Przyznał, że w zakresie pensji w służbie zdrowia, są "ogromne zaległości". Podkreślił, że w życie weszły przepisy regulujące sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Zgodnie z nimi, wynagrodzenie najmniej zarabiających będzie podwyższane corocznie, a jego docelowa minimalna wysokość zostanie osiągnięta do końca 2021 r.
- Mimo, że ustawa nie satysfakcjonuje do końca wszystkich tych, którzy oczekiwali znaczących bardzo podwyżek, to trzeba powiedzieć, że jest to pierwsze rozwiązanie tego typu - zaznaczył minister.
- Minimalne wynagrodzenia zasadnicze, które są przewidziane w sposób kroczący w ustawie o kształtowaniu minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych, to zabezpieczenie dla tych, którzy znajdują dzisiaj ze swoimi wynagrodzeniami poniżej wartości, które można nazwać granicami godności - mówił Radziwiłł.
- Na to, by tym pracownikom podnieść minimalne wynagrodzenia do poziomu minimum przyzwoitości, potrzeba w ciągu kilku lat blisko 17 mld zł. Tyle z mocy tej ustawy trafi do pracowników. To jest potężna ilość pieniędzy, które w żadnym wypadku nie mogą być traktowane jak pustosłowie - dodał.
Przypomniał, że MZ od dwóch lat podwyższa nabór na studia medyczne i pielęgniarskie. - W tym roku będzie rozpoczynać studia na wydziałach lekarskich w Polsce o ponad tysiąc osób więcej niż w roku 2015 r. To dobra wiadomość dla wszystkich na przyszłość - ocenił.
Radziwiłł zaznaczył, że rezydenci są jedną z grup, które wyrażają niezadowolenie z powodu zarobków. - Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach mówi o minimalnych wynagrodzeniu zasadniczym, w przypadku rezydentów nie oznacza to całkowitego wynagrodzenia, bo ci lekarze dyżurują i trzeba mieć świadomość, że wielu z nich podejmuje także dodatkowe prace poza miejscem robienia rezydentury - podkreślił.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 11:46 Prezes TPN zaapelował do MZ: potraktujmy poważnie specjalizację neurologiczną
- 11:25 Głuchołazy: szpital planuje stworzyć pracownię wirtualnej rehabilitacji
- 11:04 Szybki test na sepsę uratuje życie tysiącom chorych?
- 10:48 Sejny: proces lekarza oskarżonego o niedopełnienie obowiązków
- 10:27 Poznań: problemy z nocną i świąteczną pomocą lekarską
- 10:06 Opolski NFZ: zgłoś swoje dziecko do ubezpieczenia, bo tracimy finansowanie
- 09:45 Lubliniec: gdy zatrudniono nowych parkingowych, przychody z opłat wzrosły o 150 proc.
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 3 Pacjenci skarżą się, że terminy planowanych przyjęć zbyt często są przekładane
- 4 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
- 5 Bydgoszcz: konflikt w szpitalu. Nagranie rozmowy dyrektora ze związkowcem odsłuchały tysiące osób
- 6 Szef Agencji Badań Medycznych będzie wyłaniany w drodze konkursu
- 7 Dzieci z ADHD leczymy inaczej niż w USA. Obawy wzbudza podawanie leku podobnego do amfetaminy
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych