Radom: PiS obawia się, że szpital będzie zamykał oddziały

Politycy PiS obawiają się, że niedawno przekształcony w spółkę Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu będzie rezygnował z nieopłacalnych świadczeń i zamykał oddziały.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny (znany w Radomiu jako szpital na Józefowie) został przekształcony w spółkę z o.o. pod koniec ub. roku. Parlamentarzyści PiS poświęcili w czwartek (20 marca) szpitalowi konferencje prasową "Zdrowie to nie towar, szpital to nie fabryka".

Zdaniem Marka Suskiego, posła PiS przekształcenie w spółkę negatywnie odbije się na pacjentach. Według senatora Stanisława Karczewskiego (PiS), w szpitalu ma być zamknięty jeden z oddziałów. Polityk nie chciał jednak zdradzić dziennikarzom, o który oddział chodzi.

Prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu Luiza Staszewska powiedziała, że szpital chce rozwijać działalność i nie zamierza zamykać oddziałów. Planuje natomiast np. zwiększyć o 20 liczbę łóżek na oddziale onkologicznym.

Według Suskiego szpital będzie wkrótce pobierał opłaty za niektóre usługi medyczne. - Można powiedzieć, że wykonano ważny krok w kierunku kręcenia lodów na służbie zdrowia. My się temu sprzeciwiamy - powiedział Suski.

W ocenie Karczewskiego, jeśli szpital wprowadza usługi płatne, to w konsekwencji będzie miał mniej świadczeń bezpłatnych. - To jest też zagrożenie dla następnego kontraktu z NFZ, bo Fundusz wiedząc o tym, że szpital ma usługi komercyjne, zmniejszy kontrakt na świadczenia, za które pacjenci nie płacą - stwierdził Karczewski.

Staszewska przyznała, że są plany wprowadzenia usług płatnych, ale decyzja, jakie to będą świadczenia, zapadnie po pierwszym kwartale. Dodała, że kwestie te będą też uzgadniane z NFZ. Obecnie - jak poinformowała - na zasadach komercyjnych działa w szpitalu jedynie poradnia urologiczna, której do niedawna w lecznicy nie było.

Suski odniósł się także do propozycji prezydenta Radomia, który zaproponował, aby szpitale z Radomia i okolic wspólnie wystąpiły do zarządu województwa mazowieckiego o fundusze unijne w ramach tzw. Regionalnego Instrumentu Terytorialnego.

- Traktujemy tę propozycję prezydenta miasta o wsparcie radomskich szpitali jako papierek lakmusowy intencji PO i PSL, jeśli chodzi o dbałość o służbę zdrowia. To czy dostanie radomska służba pieniądze z RIT będzie dowodem na to, że PSL i PO dba o pacjentów, czy dba o ciemne kręcenie lodów - powiedział Suski.

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym miesięcznie przebywa na oddziałach ok. 3 tys. pacjentów. Z usług szpitalnych poradni korzysta średnio ok. 12 tys. chorych. W szpitalu pracuje 1460 osób, z czego ok. 200 lekarzy i 710 pielęgniarek. W 2013 r. w szpitalu leczyło się 86 tys. pacjentów z regionu radomskiego, z czego 48 tys. z samego miasta Radomia, a reszta z okolicznych powiatów.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH