Rada Ochrony Praca: dbałość o zdrowie pracujących dalekie od oczekiwań Dane statystyczne dotyczące wypadków przy pracy nie oddają pełnej skali tego zjawiska, gdyż często dotyczą osób wykonujących prace na innej podstawie niż stosunek pracy. Fot. Archiwum

O wzmożenie wysiłków, inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć służących ochronie życia i zdrowia człowieka w procesie pracy - zaapelowała do rządu i Sejmu Rada Ochrony Pracy. Zdaniem rady potrzebna jest całościowa i spójna narodowa polityka ochrony pracy.

W czwartek (28 kwietnia) w Sejmie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych odbyła się uroczysta sesja Rady Ochrony Pracy.

- Wypadki przy pracy wpisują się na czarną listę ludzkich dramatów, są tragedią dla ofiar, ich rodzin i bliskich. Obciążają budżet państwa, przekładając się na wielomilionowe nakłady odszkodowawcze i rentowe. Tymczasem stan dbałości o zdrowie i życie pracujących w naszym kraju pozostaje daleki od oczekiwań - ocenia Rada w wydanym w czwartek apelu.

Zdaniem Rady zadania, jakie w tym zakresie wykonują organy nadzoru i kontroli warunków pracy, wymagają szerokiej współpracy i zaangażowania m.in. administracji rządowej i samorządowej oraz pracowników i pracodawców.

- Potrzeba nam sformułowania całościowej i spójnej narodowej polityki ochrony pracy. Jej celem byłoby stworzenie ogólnych ram dla poprawy warunków i środowiska pracy. Szczególną rolę do odegrania ma tutaj Sejm jako najwyższy organ władzy ustawodawczej w państwie. Jego powaga byłaby gwarantem przeprowadzenia pożądanych zmian we właściwym kierunku - ocenia Rada.

Uczestnicy spotkania zwrócili się do rządu i Sejmu "o wzmożenie wysiłków, o inicjowanie i wspieranie kolejnych przedsięwzięć służących ochronie życia i zdrowia człowieka w procesie pracy".

Janusz Śniadek, przewodniczący Rady Ochrony Pracy zaznaczył, że dane statystyczne dotyczące wypadków przy pracy nie oddają pełnej skali tego zjawiska, ponieważ wypadkom tym coraz częściej ulegają osoby wykonujące prace na innej podstawie niż stosunek pracy i nie są ujmowanie w tych statystykach.

- Zbyt często dążenie do zysku i jak najwyższej rentowności w firmach odbywa się kosztem obniżenia poziomu bezpieczeństwa i wzrostem zagrożeń dla pracowników - mówił Śniadek.

Podczas konferencji odczytano list marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Marszałek podkreślał rolę instytucji zobowiązanych do nadzorowania oraz kontrolowania przestrzegania prawa w zakresie bezpieczeństwa i ochrony pracy. Ocenił, że stosowane sankcje oraz bieżące zmiany w przepisach prawa nie są jedynymi środkami naprawczymi.

- Warto się zastanowić, co można jeszcze zrobić, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa, jakie podjąć działania informacyjno-edukacyjne, by pracownicy z uwagą i ostrożnością wykonywali swoje obowiązki - podkreślał Kuchciński.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH