Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie ws. Narodowego Programu Zdrowia NPZ to strategiczny dokument dla zdrowia publicznego Fot. Fotolia

Jak poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia, Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. NPZ to strategiczny dokument dla zdrowia publicznego.

Jest podstawą działań, które mają na celu: wydłużenie życia Polaków, poprawę jakości ich życia związanej ze zdrowiem oraz ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu.

NPZ wyznacza sześć celów operacyjnych wybranych ze względu na ich wpływ na nasze życie i zdrowie. Są to: poprawa sposobu żywienia, stanu odżywienia oraz aktywności fizycznej społeczeństwa, profilaktyka i rozwiązywanie problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, uzależnieniami behawioralnymi i innymi zachowaniami ryzykownymi, profilaktyka problemów zdrowia psychicznego i poprawa dobrostanu psychicznego społeczeństwa, ograniczenie ryzyka zdrowotnego, które wynika z zagrożeń fizycznych, chemicznych i biologicznych w środowisku zewnętrznym, miejscu pracy, zamieszkania, rekreacji oraz nauki, promocja zdrowego i aktywnego starzenia się oraz poprawa zdrowia prokreacyjnego.

Narodowy Program Zdrowia łączy różne programy profilaktyczne (m.in. z zakresu przeciwdziałania narkomanii lub alkoholizmowi), które dotychczas były realizowane na podstawie kilku ustaw i związku z tym miały różne terminy realizacji oraz różne źródła i poziomy finansowania. Określa także najważniejsze zadania do wykonania.

Działania ministerstw, które realizują zadania wyznaczone w Narodowym Programie Zdrowia, będzie koordynował Komitet Sterujący. Jest on obecnie powoływany. W jego skład wejdą wiceministrowie z zaangażowanych resortów.

Więcej: mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH