Rada Dialogu Społecznego wróciła do dyskusji nad nowelizacją tzw. ustawy podwyżkowej Zespół będzie dyskutował o nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne. Fot. archiwum

Zespół problemowy ds. usług publicznych Rady Dialogu Społecznego po ponad miesięcznej przerwie zajął się nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne. Prace zespołu ruszyły w czwartek (29 marca). Zapytaliśmy stronę społeczną o oczekiwania dotyczące kolejnej tury rozmów.

Na spotkaniu kontynuowano dyskusję nad propozycją zmian w ustawie, która ma zaledwie 10 miesięcy. Została uchwalona 8 czerwca 2017 r., ale pracownicy nie są z jej zapisów zadowoleni.

Rozpoczynająca się w czwartek na forum Zespołu problemowego ds. usług publicznych Rady Dialogu Społecznego dyskusja dotyczyła m.in. postulatu rozszerzenia zakresu podmiotowego ustawy na tzw. pracowników działalności podstawowej innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne. Mieliby oni zarabiać nie mniej niż wskaźnik oparty na iloczynie współczynnika pracy 0,53 i rzeczywistej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie. Środowisko związkowców od razu zwróciło uwagę, że kwota niewiele ponad płacę minimalną nie jest wystarczająca.

"Solidarność": idziemy z trzema postulatami
Poprzednie spotkanie w tej sprawie odbyło się w drugiej połowie lutego. Brała w nim udział m.in. Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność". W zgłoszonych wnioskach Ochman podkreślała, że w opinii "Solidarności" ustawa powinna dotyczyć wszystkich pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Według związku należy też zmienić zaproponowany przez stronę rządową współczynnik dla grupy 11 z 0,53 na wyższy. Kolejny postulat to wyodrębnienie z grupy 11 i przeniesienie do grupy 10 tych pracowników których wykształcenie (średnie i wyższe) wymagane jest do pełnienia konkretnych obowiązków np. statystyk, sekretarka medyczna.

- Z tymi trzema postulatami idziemy na spotkanie w czwartek. Ministerstwo Zdrowia deklarowało, że przedstawi symulację finansową i opinię prawną w sprawie zaproponowanych zmian - mówi Rynkowi Zdrowia Maria Ochman.

 NSZZ "Solidarność" oczekuje, że nowelizacja ustawy dokonana zostanie na tyle szybko, aby jej skutki nastąpiły przed drugą transzą podwyżek, czyli do końca maja. Czy termin jest realny?

- Znacznie poważniejsze ustawy uchwalane były w ciągu kilku dni. Tu chodzi o krótką nowelizację. Nie jest to nowość dla parlamentu, temat jest znany. Przy odrobinie dobrej woli jest to możliwe do realizacji - dodaje Maria Ochman.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH