Rabka: decyzja o losach szpitala-spółki w rękach NFZ?

Burmistrz Rabki-Zdroju, Ewa Przybyło jeszcze nie wie, jaka będzie decyzja NFZ w sprawie odwołania, które szpital złożył po tym, jak NFZ odmówił kontraktu rabczańskiej internie.

Kontrakt dla oddziału interny Szpitala Miejskiego w Rabce, to ponad połowa wszystkich środków, jakie placówka uzyskuje z NFZ na swoją działalność. Bez kontraktu dla oddziału wewnętrznego Szpitalowi Miejskiemu w Rabce grozi likwidacja.

‒ Decyzja NFZ w tej sprawie będzie znana po siedmiu dniach od złożenia odwołania, czyli w najbliższą środę (5 stycznia) ‒ mówi portalowi rynekzdrowia.pl.

Pani burmistrz podkreśla, że cztery lata temu miasto, przejmując szpital i przekształcając go w spółkę prawa handlowego, zainwestowało w jego działalność 3,5 mln złotych. Aby ratować szpital dziś, Rabka chce wyłożyć 3,7 miliona złotych z własnej kieszeni na dalszą działalność placówki.

Małopolski Oddział NFZ tłumaczy swoją decyzję kompleksowością świadczeń, której Szpital Miejski w Rabce podobno nie zapewnia. W oświadczeniu Jolanty Pulchnej, rzeczniczki Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zamieszczonym przez Dziennik Polski można przeczytać mi.in.: 

„Szpital w Rabce ‒ dysponując tylko jednym całodobowym oddziałem przeznaczonym do przyjęcia pacjentów w stanach nagłych, bez zaplecza specjalistycznego innych oddziałów ‒ jest zmuszony do korzystania na co dzień z pomocy placówek oddalonych czasami nawet o 30 km. W efekcie pacjenci nierzadko na badania lub operacje musza być przewożeni do innych miejscowości, co wydłuża czas zdiagnozowania i podjęcia leczenia”. 

Jeśli we środę NFZ podtrzyma swoją decyzję, władze miasta i szpitala będą się odwoływać dalej, tym razem do prezesa NFZ. Nie wykluczają też protestów po wyczerpaniu drogi prawnej. 

W Sylwestra o dwunastej w południe pracownicy szpitala w Rabce stanęli z transparentami przy trasie Kraków – Zakopane w Chabówce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH