RPP spytał co z dostępem do lekarzy specjalistów, MZ odpowiada Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas zapewnił, że MZ podejmuje szereg działań mających na celu stałe zwiększanie liczby lekarzy i lekarzy dentystów w Polsce. Fot. PTWP

W grudniu 2015 r. Rzecznik Praw Pacjenta mając na uwadze dobro pacjentów, a w szczególności zapewnienie im dostępu do specjalistycznego leczenia, po raz kolejny wystąpił w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia. Resort wskazał na działania rozwiązaniu tego problemu.

W odpowiedzi przesłanej do Rzecznika Praw Pacjenta wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas zwrócił uwagę, że została dokonana zmiana systemu szkolenia specjalizacyjnego lekarzy, mająca na celu skrócenie czasu wejścia lekarzy specjalistów do systemu opieki zdrowotnej. Wprowadzono modułowy system kształcenia, dzięki któremu lekarz może uzyskać tytuł specjalisty w czasie krótszym niż do tej pory.

Kolejną zmianą jest możliwość odbycia szkolenia specjalizacyjnego bezpośrednio po stażu dyplomowym, co według szacunków Ministerstwa skraca okres wymagany do uzyskania tytułu lekarza specjalisty o ok. 2-3 lata. Dotychczas podjęcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinach szczegółowych np. endokrynologii czy geriatrii było możliwe dla jedynie lekarzy posiadających specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty określonej dziedziny medycyny.

Ministerstwo Zdrowia stara się również zapewnić środki na przyznawanie etatów rezydenckich oraz prowadzi od 2003 roku wykaz specjalizacji priorytetowych.

Więcej: www.bpp.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH