RPP: rośnie liczba skarg, pacjenci coraz bardziej świadomi swoich praw

Polacy mają coraz większą świadomość jako pacjenci i dlatego składają coraz więcej skarg do Rzecznika Praw Pacjenta - ocenia pełniąca tę funkcję Krystyna Kozłowska.

W Białymstoku 14 listopada odbyła się konferencja "W stronę etyki. Personel medyczny - pacjent" zorganizowana przez biuro Rzecznika Praw Pacjenta i wojewodę podlaskiego.

W 2010 roku do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 28,7 tys. spraw, z czego 7,8 tys. dotyczyło opieki psychiatrycznej. Co trzecia skarga okazała się zasadna i podjęto interwencje - poinformował Grzegorz Błażewicz z Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Najwięcej skarg dotyczyło przede wszystkim jakości udzielanych świadczeń, informacji o stanie zdrowia oraz dokumentacji medycznej.

Kozłowska poinformowała, że dla porównania w 2009 roku skarg było około 9 tys. Wskazała, że ilość spraw spływających do biura rośnie.

- Nie wynika to z tego, że system ochrony zdrowia jest niedoskonały, że personel medyczny źle traktuje pacjentów. To wynika z tego, że pacjenci są coraz bardziej świadomi swoich praw. A to też jest informacja dla personelu medycznego, bo trzeba mieć świadomość tego, że to będzie się przekładało na zwyżkę spraw sądowych, bądź też postępowań przed komisją wojewódzką - powiedziała Kozłowska.

Od stycznia 2012 roku zaczną funkcjonować przy wojewodach wojewódzkie komisje ds. zdarzeń medycznych, które będą orzekać o tym, czy w danym przypadku doszło do błędu medycznego i czy danemu pacjentowi, który złożył skargę, należy się odszkodowanie i w jakiej wysokości.

- To jest coś na co pacjenci naprawdę bardzo długo czekali. Zawsze mówiono: zbyt długo czeka się na wyrok sądu - mówiła Kozłowska.

Rzecznik podkreśliła, że zadaniem komisji "nie będzie szukanie winnych błędu medycznego". Pacjentowi zawsze będzie przysługiwało dochodzenie swoich praw na drodze sądowej.

Komisje mają przede wszystkim spowodować, by tego typu sprawy nie ciągnęły się latami, a były załatwiane szybciej; jak mówiła Kozłowska, orzeczenie powinno być wydane przez komisję w ciągu pięciu miesięcy od złożenia dokumentów. Odszkodowania będą wypłacać ubezpieczyciele.

Przed komisjami będą rozpatrywane sprawy dotyczące opieki świadczonej w szpitalach. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH