RPP: odmówienie ubezpieczonemu recepty na lek refundowany jest złamaniem prawa

Lekarz odmawiający ubezpieczonemu wypisania recepty na lek ze zniżką złamie prawo - twierdzi Rzecznik Praw Pacjenta, Krystyna Barbara Kozłowska. I apeluje do wszystkich, którzy poczują się poszkodowani w tej sprawie, o kontakt z biurem RPP.

- Jeśli lekarze będą odmawiali ubezpieczonym pacjentom udzielenia pełnego świadczenia zdrowotnego tj. również wypisania recepty na lek refundowany, naruszą, w mojej ocenie, prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Krystyna Barbara Kozłowska.

Od stycznia wspomniane sytuacje mogą mieć miejsce w związku z wejściem w życie ustawy refundacyjnej, która narzuca lekarzom obowiązek kontrolowania praw pacjentów do refundacji. W obawie przed karami za błędne wypisanie recepty lekarze ostrzegają, że nie będą umieszczać na nich informacji o przysługującej pacjentowi zniżce na leki. Konieczna będzie zatem wizyta pacjenta w NFZ.

- Nie można zmuszać osób z ciężkimi, przewlekłymi chorobami do odwiedzania siedzib Funduszu w celu potwierdzenia prawa do refundacji - uważa Rzecznik. Przypomina zarazem, że gdy recepta zostanie wypisana na lek pełnopłatny, do wszczęcia postępowania wyjaśniającego niezbędny jest wniosek skierowany przez pacjenta.

Na stronie internetowej www.bpp.gov.pl zamieszczone są informacje dotyczące sposobu składania wniosków. Można także korzystać z bezpłatnej ogólnopolskiej infolinii Rzecznika Praw Pacjenta czynnej pn. - pt. w godz. 9.00 - 21.00.

Krystyna Barbara Kozłowska podkreśliła, że zmiany prawne oprotestowane przez lekarzy jeszcze nie weszły w życie.

- Dlatego też mimo wszystko liczę, że jest realna szansa na osiągnięcie porozumienia - zaznaczyła.

Naczelna Rada Lekarska w miniony piątek podjęła uchwałę, że od 1 stycznia wszyscy lekarze i dentyści będą wypisywali tylko recepty pełnopłatne, także na leki refundowane przez NFZ. Lekarze mają zaprzestać określania uprawnień pacjentów do leków refundowanych oraz nie wpisywać odpłatności. Na recepcie chcą umieszczać natomiast adnotację: "Refundacja leku do decyzji NFZ".

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz poinformował w środę (7 grudnia), że 16 grudnia resort zdrowia ma przedstawić Naczelnej Radzie Lekarskiej propozycję zmian w przepisach dotyczących wypisywania recept na leki refundowane.

Ministerstwo Zdrowia wcześniej informowało, że przygotowuje nowe rozporządzenie dotyczące zasad wypisywania recept na leki refundowane. Ma ono zostać zaprezentowane w najbliższych dniach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH