RPP: malejąca liczba pielęgniarek może zagrażać bezpieczeństwu chorych Fot. PTWP

Liczba zatrudnionego personelu pielęgniarskiego wciąż spada, co negatywnie wpływa na poziom udzielania świadczeń zdrowotnych w Polsce oraz może rzutować na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów - zwraca uwagę Rzecznik Praw Pacjenta.

W związku z koniecznością zagwarantowania pacjentom należytej opieki medycznej, RPP wystąpił do ministra zdrowia z prośbą o zajęcie stanowiska ws. planowanych działań zmierzających do ograniczenia problemu, ale też z własnymi propozycjami uregulowań.

Jak przypomina RPP, w Polsce od dłuższego czasu występuje problem spadającej liczby pielęgniarek, m.in. z powodu niższego wieku emerytalnego i niekorzystnych wskaźników demograficznych. Ponadto notuje się - według RPP - stały wzrost liczby zaświadczeń na potrzeby uznawania kwalifikacji zawodowych poza granicami kraju, co z pewnością negatywnie wpłynie na polski system opieki zdrowotnej.

Jak alarmuje Rzecznik, może to skutkować brakiem zapewnienia odpowiedniego nadzoru nad pacjentem, w szczególności w leczeniu szpitalnym.

RPP jest również zaniepokojony praktyką pełnienia jednoosobowych dyżurów przez pielęgniarki i położne w podmiotach leczniczych. Jego zdaniem praktyka ta nie pozwala na sprawowanie opieki z należytą starannością i z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa, co ma bezpośredni wpływ na występowanie zdarzeń niepożądanych, w tym także błędów medycznych.

Rzecznik wskazuje ponadto na możliwość wprowadzenia nowego zawodu medycznego - np. asystenta pielęgniarskiego, który mógłby stanowić realną pomoc dla realizowanych przez personel pielęgniarski zadań i procedur. 

Więcej: www.bpp.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH