RPP: coraz więcej skarg na personel medyczny, pacjenci bardziej świadomi swych praw

Skargi składane przez pacjentów na personel medyczny często są nieuzasadnione, a jedną z ich przyczyn jest skomplikowany system ochrony zdrowia - mówili uczestnicy debaty w biurze RPP.

W panelu dyskusyjnym pt. "W stronę etyki. Personel medyczny - pacjent", zorganizowanym 28 września w Warszawie przez Rzecznika Praw Pacjenta Krystynę Kozłowską, uczestniczyli przedstawiciele resortu zdrowia, NFZ i samorządów zawodowych zrzeszających personel medyczny.

W 2010 roku wpłynęło do RPP 28,7 tys. spraw. Jak podkreślali jego pracownicy, w polskiej ochronie zdrowia są problemy etyczne, które stanowią barierę w budowaniu standardów leczenia i opieki. Zaliczają się do nich m.in.: nieuprzejmy sposób zachowania personelu medycznego wobec pacjentów, unikanie przekazywania pacjentom informacji o ich zdrowiu, czy naruszanie godności pacjenta.

Podczas dyskusji zaprezentowano kilka przykładów skarg pacjentów, które trafiły do rzecznika. Kozłowska oceniła jednak, że przypadki ewidentnego łamania kodeksu etyki lekarskiej są sporadyczne, a rosnąca liczba skarg kierowanych do jej urzędu wynika m.in. z tego, że pacjenci są coraz bardziej świadomi swych praw.

Krzysztof Kordel, Rzecznik Praw Lekarzy ocenił, że za agresję, jaka występuje w relacjach między pacjentami a lekarzami, odpowiedzialne są obie strony. Zaznaczył jednak, że nie zna przypadku, by to lekarz, czy pielęgniarka pobili pacjenta, natomiast znane są mu sprawy, w których to agresywni pacjenci posunęli się do rękoczynów.

Na problem agresji pacjentów wobec lekarzy zwracał też uwagę Romuald Krajewski, wiceprezes NIL. Jak powiedział, narażona na nią jest połowa personelu medycznego, a 10 proc. - na bezpośrednią agresję fizyczną. Przyznał jednak, że część agresywnych zachowań pacjentów jest prowokowana przez personel medyczny.

Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego w Warszawie wskazała, że w jej placówce skargi pacjentów w zasadzie przestały wpływać, gdy w recepcji został zainstalowany system rejestracji obrazu i dźwięku. 

Zdaniem Marii Orłowskiej-Heitzman, Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy na studiach medycznych powinno być więcej zajęć z psychologii lekarskiej. - Trzydzieści godzin na trzecim roku to zdecydowanie za mało - zaznaczyła. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH