RPP apeluje o zmianę w finansowaniu psychiatrii sądowej

Pobyt skazanych w szpitalach psychiatrycznych powinien być w inny sposób finansowany, postuluje w piśmie do ministra zdrowia rzecznik praw pacjenta.

Pobyt skazanych w szpitalach psychiatrycznych ma na celu zapobieganie ponownemu popełnieniu przez sprawcę przestępstwa, gdy inne środki prawne nie są wystarczające. W takiej sytuacji, zgodnie z przepisami Kodeksu karnego wykonawczego, pacjenta obejmuje się odpowiednim postępowaniem leczniczym, psychoterapeutycznym, rehabilitacyjnym lub resocjalizacyjnym. 

Jak podkreśla w swoim piśmie RPP, w obecnym stanie prawnym brakuje rozwiązań systemowych, które umożliwiałyby stałe podnoszenie jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych, ponieważ rozliczenie kosztów hospitalizacji w ramach detencji sądowej jest niezależne od tego, jak długo ona trwa dla poszczególnych pacjentów. Zakłady psychiatryczne nie mają więc motywacji ekonomicznej do podnoszenia jakości świadczeń.

Poza tym w obecnym systemie zwolnienie pacjenta może pociągać za sobą skutki finansowe dla szpitala, bo skutkuje zmniejszeniem finansowania. Może to prowadzić do swoistego konfliktu interesów, ponieważ cele medyczne wyznaczone przepisami prawa pozostają w sprzeczności z celami ekonomicznymi szpitala psychiatrycznego - zauważa rzecznik praw pacjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH