RPP apeluje do lekarzy ws. przepisywania leków refundowanych

W związku z pojawiającymi się informacjami o przypadkach wypisywania przez lekarzy recept pełnopłatnych, w sytuacjach należnej pacjentom refundacji, Rzecznik Praw Pacjenta apeluje do lekarzy o przestrzeganie obowiązującego w tym zakresie prawa.

RPP przypomina, że każdy ubezpieczony pacjent korzystający ze świadczeń zdrowotnych u lekarza posiadającego umowę z NFZ na wypisywanie recept na leki refundowane, ma prawo do otrzymania recepty z przysługującą mu w danym przypadku zniżką tj. zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego i rozporządzeniami ministra zdrowia, a obowiązkiem lekarza jest taką receptę wypisać.

Jeśli prawa pacjentów w tym zakresie nie będą przestrzegane, Rzecznik będzie podejmował czynności w ramach przysługujących mu kompetencji ustawowych. RPP w zależności od uzyskanych informacji, będzie wszczynał postępowania wyjaśniające w sprawach indywidualnych na wniosek strony lub z urzędu.

Jak podaje RPP, pacjenci, którzy znaleźli się w sytuacji opisanej powyżej powinni przede wszystkim poinformować dyrektora placówki o zaistniałej sytuacji (co często okazuje się skuteczne) lub przesłać wniosek i kopię recepty do Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Więcej: www.bpp.gov.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH