RPO: w niektórych rejonach kraju ograniczona możliwość przerwania ciąży Rzecznik Adam Bodnar wystosował w tej sprawie pismo do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

Rzecznik Adam Bodnar wystosował w tej sprawie pismo do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego; jego treść upubliczniono w czwartek (22 marca).

RPO ocenił w nim, że nie ma obecnie efektywnych mechanizmów, realizujących przepisy ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zdaniem Rzecznika, wpływa to na ograniczenie konstytucyjnych praw i wolności człowieka.

Według RPO, należyta edukacja seksualna ma podstawowe znaczenie w perspektywie rozwoju młodego człowieka i podejmowania przez niego odpowiedzialnych decyzji prokreacyjnych. Jak wskazał, zgodnie z międzynarodowymi standardami w tym obszarze programy nauczania o życiu seksualnym winny przekazywać treści w sposób obiektywny - nienacechowany światopoglądowo, krytyczny i uwzględniający pluralizm poglądów.

"Z przeprowadzonych przeze mnie badań wynika, że treści podręczników są niezgodne ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej" - zaznaczył. RPO podniósł, że mimo jednoznacznego brzmienia przepisów ustawy, edukacja seksualna nie jest traktowana jako przedmiot obowiązkowy.

Rzecznik podkreśla, że dostęp do metod i środków służących świadomej prokreacji jest ściśle skorelowany z zapobieganiem niechcianej ciąży oraz planowaniem rodziny.

"Zgodnie z międzynarodowymi standardami, działania państwa powinny być ukierunkowane na zapewnienie kobietom i małoletnim dziewczętom, w tym kobietom z obszarów wiejskich, dostępu do przystępnej cenowo i nowoczesnej antykoncepcji poprzez refundację nowoczesnych i skutecznych metod antykoncepcji" - wskazał RPO.

Zaznaczył, że dostęp do środków służących świadomej prokreacji powinien być zapewniony zarówno kobietom, jak i mężczyznom.

Adam Bodnar podkreśla, że prawodawca, gwarantując możliwość przerwania ciąży w trzech przypadkach przewidzianych w ustawie, powinien jednocześnie zagwarantować realny dostęp do tej procedury.

"W praktyce możliwość ta bywa jednak znacznie ograniczona. Dostęp do aborcji różni się w zależności od rejonu Polski. W niektórych województwach liczba przeprowadzonych zabiegów sięga kilkuset, w innych jedynie kilku" - napisał.

RPO uznał, że celowe byłoby zbadanie przyczyn tych dysproporcji. Jego zdaniem, czynnikiem znacznie utrudniającym możliwość skorzystania z zabiegu jest brak odpowiednich procedur w szpitalach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH