RPO pyta ministra o sposób ogłoszenia listy leków refundowanych

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia z pytaniem, dlaczego lista leków refundowanych i inne akty wykonawcze do ustawy refundacyjnej zostały ogłoszone pod koniec roku, bez zachowania odpowiedniej vacatio legis.

W piśmie do Bartosza Arłukowicza zastępca RPO Stanisław Trociuk zauważył, że ustawa o refundacji leków została ogłoszona 13 czerwca, a dopiero na kilka dni przed wejściem w życie kluczowych regulacji podjęto "istotne rozstrzygnięcia dotyczące wykazu refundowanych leków".

RPO przypomniał, że również 23 grudnia br. minister zdrowia wydał rozporządzenia dotyczące informacji gromadzonych przez apteki, informacji przekazywanych NFZ oraz w sprawie recept lekarskich.

- Wymienione akty prawne wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2012 r., chociaż do tej pory nie zostały ogłoszone w trybie przewidzianym ustawą o ogłaszaniu aktów normatywnych - zauważył rzecznik. Przypomina, że ustawa przewiduje 14 dniową vacatio legis.

- Adresaci norm prawnych muszą mieć odpowiedni czas na przystosowanie się do nowych regulacji prawnych. Prawo nie może stać się swoistą pułapką zastawioną przez władzę publiczną na obywatela" - zaznaczył RPO. Dodał, że prawo wprowadzone bez tego czasu "staje się przyczyną spekulacji i niepokojów".

Według RPO niepokój pacjentów, niezadowolenie lekarzy i farmaceutów są zrozumiałe, "skoro materia podlegającej prawnej regulacji dotyczy tak podstawowych dla każdego człowieka wartości jak jego życie i zdrowie".

RPO przekazał swoje uwagi ministrowi, prosząc o ich uwzględnienie w pracach resortu, "aby w przyszłości uniknąć analogicznych błędów"

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH