
W związku z pojawianiem się w mediach informacji sugerujących, że przygotowywane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany mają umożliwiać szefowi resortu zakończenie realizacji samorządowych programów zdrowotnych (w tym in vitro), Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra o wyjaśnienia.
Jak przypomina RPO, zgodnie z art. 48 ust. 1 ww. ustawy jednostki samorządu terytorialnego mogą opracowywać, wdrażać, realizować i finansować programy polityki zdrowotnej, a rodzaj i zakres takich programów zależą od ilości środków finansowych, którymi jednostka samorządu terytorialnego dysponuje. Nad bezpieczeństwem i skutecznością kliniczną procedur finansowanych przez gminy, powiaty i samorządy województwa czuwa Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
RPO zauważa, że projekt ustawy zakłada, iż przedstawiona przez Agencję ocena danego programu, z punktu widzenia jego merytorycznej i organizacyjnej spójności z programami realizowanymi przez ministrów i NFZ, ma być wiążąca dla jednostki samorządu terytorialnego (art. 1 pkt 8 projektu). Ponadto finansowanie programu polityki zdrowotnej, pomimo negatywnej oceny, ma rodzić odpowiedzialność z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych (art. 2 projektu).
Jednocześnie - jak dalej wylicza Rzecznik Praw Obywatelskich - planowane jest wprowadzenie podstawy prawnej umożliwiającej ministrowi zdrowia wydanie decyzji o zawieszeniu finansowania programu polityki zdrowotnej na okres maksymalnie 2 lat, w przypadku braku środków finansowych lub gdy program jest niecelowy. Regulacja ta nie ogranicza możliwości zawieszenia przez ministra także programów realizowanych przez samorządy - czytamy.
W opinii RPO takie nieprecyzyjne rozwiązanie może budzić obawy z uwagi na nadmierną ingerencję w gwarantowaną konstytucyjnie samodzielność działań podejmowanych przez samorządy w ramach upoważnienia ustawowego. Chodzi w szczególności o możliwość zawieszenia w przyszłości, decyzją ministra zdrowia, programów polityki zdrowotnej prowadzonych przez niektóre gminy, a dotyczących finansowania procedury in vitro.
Rzecznik zwrócił się do ministra z prośbą o wyjaśnienia.

CZYTAJ TAKŻE
- 05:55 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 18:00 Stalowa Wola: 25 mln zł na nowy blok operacyjny
- 16:31 Ryki: nie wiadomo kiedy szpital wznowi działalność
- 15:11 Badania: kobiety uzależniają się łatwiej, przyczyną wahania hormonalne
- 13:33 Krynica-Zdrój: szpital ograniczył liczbę łóżek i zatrudnił trzy pielęgniarki
- 12:32 Bezstresowy trening może poprawić umiejętności chirurgiczne
- 11:31 Palenie marihuany w młodości związane z większym ryzykiem depresji
- 1 Dyrektorzy szpitali: brakuje pieniędzy na obiecane przez ministra podwyżki płac
- 2 SN: za naruszenie prawa pacjenta do informacji można domagać się zadośćuczynienia
- 3 Z roku na rok spada sprawność fizyczna dzieci w Polsce. Czy ten trend można odwrócić?
- 4 Medicover przejmie za ponad 300 mln zł szpitale Neomedic
- 5 Katowice: II Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych
- 6 Odra przypomina o sobie coraz częściej. Dlaczego tak się dzieje?
- 7 Warszawa uhonorowała znanego ginekologa i położnika prof. Romulada Dębskiego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych