RPO pisze do MZ ws. minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych RPO prof. Irena Lipowicz

Rzecznik Praw Obywatelskich upomina się o minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych. RPO napisała pismo do ministra zdrowia, w którym pyta jak zamierza rozwiązać problem zapewnienia odpowiedniej liczby personelu pielęgniarskiego i położnych w podmiotach leczniczych.

W piśmie Irena Lipowicz podkreśliła, że z informacji napływających do jej biura wynika, że nie zawsze obsada pielęgniarska i położnych w podmiotach leczniczych zapewnia właściwą jakość opieki zdrowotnej.

Zwróciła też uwagę, że z danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wynika, że wciąż rośnie przeciętny wiek wykonujących te zawody - w 2008 r. wynosił on 44,19 lat, zaś dla położnych 43,23 lata. Z kolei w 2013 r. średnia ta wynosiła odpowiednio 48,69 i 47,69 lat.

- Dane te w sposób oczywisty wskazują, że osoby młode nie chcą wykonywać tych zawodów, przede wszystkim ze względów finansowych - podkreśliła Lipowicz.

W ocenie RPO tendencja ta oznacza, że zapewnienie odpowiedniej liczby personelu pielęgniarskiego i położnych w podmiotach leczniczych jest problemem strukturalnym. Zaznaczyła jednak, że zjawisko to ma również swój wymiar prawny, bowiem to na władzy publicznej spoczywa obowiązek zapewnienia prawa do ochrony zdrowia i równego dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

- Dlatego też zwracam się o wskazanie, czy i za pomocą jakich środków, kierowany przez Pana Ministra resort zamierza rozwiązać ten problem - napisała RPO.

W dalszej części wskazała, że zgodnie z ustawą o działalności leczniczej minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych są ustalane wyłącznie przez podmioty niebędące przedsiębiorcami, a więc przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej oraz jednostki budżetowe. Na pozostałe podmioty lecznicze ustawa nie nakłada takiego obowiązku.

- W związku z powyższym, proszę Pana Ministra o wskazanie przyczyn, z powodu których podmioty lecznicze będące przedsiębiorcami, a równocześnie realizujące świadczenia zdrowotne finansowane ze środków publicznych, nie zostały objęte ustawowym obowiązkiem ustalenia minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych - czytamy w piśmie RPO.

Lipowicz zwróciła się też o wskazanie, czy i w jakim zakresie podejmowane są czynności kontrolne mające na celu zbadanie, czy ustalane przez kierowników podmiotów leczniczych minimalne normy zatrudnienia odpowiadają kryteriom obowiązującego prawa, a ponadto czy normy te są przestrzegane.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH