RPO: osoby zakażone HIV nie mogą być stygmatyzowane w życiu zawodowym RPO: osoby zakażone HIV nie mogą być stygmatyzowane. Fot. biuro RPO

Osoby z HIV/AIDS są stygmatyzowane, narażone na ostracyzm i wykluczenie społeczne, niejednokrotnie też ponoszą przykre konsekwencje w życiu osobistym i zawodowym - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i zapewnia, że będzie temu przeciwdziałał.

Z okazji obchodzonego we wtorek (1 grudnia) Światowego Dnia AIDS RPO zwrócił uwagę, że zarażenie wirusem HIV nadal budzi nadmierne emocje społeczne, choć od momentu wybuchu epidemii AIDS w 1985 r. wiemy już wystarczająco dużo, aby pozbyć się uprzedzeń i stereotypów.

- Chorzy są stygmatyzowani, narażeni na ostracyzm i wykluczenie społeczne, niejednokrotnie też ponoszą przykre konsekwencje w życiu osobistym i zawodowym - ocenił Bodnar. Podkreślił konieczność stałego prowadzenia akcji edukacyjnych w tym zakresie, zwłaszcza dotyczących dróg zarażenia oraz życia z wirusem HIV.

Dodał, że dzięki nowoczesnym terapiom antyretrowirusowym (ARV), dostępnym w ramach publicznej służby zdrowia, osoba zarażona może przez długie lata pozostawać w dobrym zdrowiu, nie rezygnując ze swoich aktywności.

Rzecznik przypomniał też wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 23 listopada 2009 r., w którym orzekł on, że uznanie funkcjonariusza policji za całkowicie niezdolnego do służby z powodu nosicielstwa wirusa HIV, bez względu na jego stan zdrowia, jest niezgodne z konstytucją.

Bodnar zaznaczył, że wyrok ten został w pełni wykonany, a policjant, który zaskarżył swoje zwolnienie ze służby, do dzisiaj pracuje w policji jako technik kryminalistyki. - Wyrok ten wskazuje, jaką rolę pełnić może TK w obronie praw osób słabszych, marginalizowanych oraz wykluczonych - ocenił.

Przypomniał też wyrok TK z 10 grudnia 2013 r., w którym, rozpatrując wniosek RPO, Trybunał stwierdził, że "automatyczne uznawanie, że każdy nosiciel wirusa HIV, osoba chora na nabyte upośledzenie odporności (AIDS) lub przewlekłe zapalenie wątroby jest całkowicie niezdolna do służby w policji lub Państwowej Straży Pożarnej na jakimkolwiek stanowisku bez względu na stan zdrowia, jest niezgodne z konstytucją".

Bodnar podkreślił, że "wraz z rozwojem i osiągnięciami medycyny powinna wzrastać świadomość społeczna i wiedza o HIV oraz AIDS". Zapewnił, że będzie kontynuować działania przeciw stygmatyzacji oraz marginalizacji osób zakażonych oraz chorych w życiu społecznym i zawodowym.

Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia" w Światowym Dniu AIDS przypomniało badania opublikowane w grudniu 2011 r., z których wynika, że co piąty zakażony HIV w Polsce doświadczył wykluczenia z wydarzeń społecznych, a co trzeci był napastowany słownie i lżony. 17 proc. badanych zostało zaatakowanych fizycznie, z czego 11 proc. jest przekonanych, że przyczyną było ich zakażenie. Z dyskryminacją spotkają się także członkowie ich gospodarstw domowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH