RPO o prawach osób umieszczonych w ośrodku w Gostyninie RPO zwraca m.in. uwagę, że choć ośrodek w Gostyninie jest podmiotem leczniczym, to faktycznie umieszczone tam osoby są bezterminowo pozbawione wolności. Fot. Archiwum

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do resortu zdrowia o ustawowe uregulowanie praw i obowiązków pacjentów Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Jego zdaniem brak takich regulacji to "poważne naruszenie podstawowych zasad demokratycznego państwa prawnego".

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła zwrócił uwagę, że choć zgodnie z prawem ośrodek w Gostyninie jest podmiotem leczniczym, to jednak faktycznie umieszczone tam osoby są bezterminowo pozbawione wolności.

"To też sprawia, że nie można pozostać obojętnym wobec aktualnego stanu prawnego i braku regulacji prawnych określających lub ograniczających prawa i wskazujących na obowiązki osób umieszczonych na mocy wyroku sądu w Ośrodku w Gostyninie" - ocenił rzecznik.

Podkreślił, że zgodnie z konstytucją ograniczenia w zakresie korzystania z wolności i praw mogą być ustanawiane jedynie w ustawie i tylko w ściśle określonych sytuacjach.

- Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw - zaznaczył Bodnar.

Przypomniał też, że w 2015 r. ówczesna rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz w pismach do poprzednich ministrów zdrowia zwracała uwagę, że prawo nie przewiduje żadnej formy ograniczania widzeń udzielanych osobom umieszczonym w ośrodku w Gostyninie, tymczasem widzenia są tam nadzorowane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej.

- Do dnia dzisiejszego postulaty RPO nie znalazły jednak odzwierciedlenia w inicjatywie legislacyjnej ministra zdrowia - podkreślił Bodnar.

Zauważył też, że pracownicy biura RPO podczas wizyty w Ośrodku zwracali uwagę, że organizacja pokoi pacjentów nie odpowiada założeniom określonym w rozporządzeniu ministra zdrowia. Zwrócił uwagę, że ustawienie łóżek w pokojach pacjentów powinno umożliwiać zastosowanie przymusu bezpośredniego w postaci izolacji oraz założenia pasów obezwładniających lub kaftana bezpieczeństwa.

Z informacji biura RPO wynika, że w placówce wydzielono 10 pokoi, przy maksymalnej pojemności ośrodka wynoszącej 20 miejsc. We wrześniu 2015 r. przebywało w nim 14 pacjentów. Z tego powodu zdaniem Bodnara należy pilnie rozpocząć działania zmierzające do wybudowania odrębnego budynku ośrodka.

Rzecznik ostrzega, że odkładanie tego problemu w czasie może doprowadzić do sytuacji, gdy sąd orzeknie o umieszczeniu konkretnej osoby w ośrodku, ten zaś nie będzie już dysponował wolnym miejscem.

- Takie zagrożenie jest zupełnie realne, biorąc pod uwagę liczbę postępowań, jaka została w sądach cywilnych zawieszona do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny wniosków o stwierdzenie, czy poszczególne przepisy ustawy (...) są zgodne z Konstytucją RP - zauważył rzecznik.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH