RPO o dostępie niepełnoletnich m.in. do świadczeń ginekologicznych FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Małoletni w wieku powyżej 15 lat mogą podejmować współżycie, ale nie mogą samodzielnie korzystać z porady ginekologicznej - zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich. Jego zdaniem osoby powyżej 15. lub 16. roku życia powinny mieć możliwość samodzielnego decydowania o wizycie u ginekologa i urologa.

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zajął się sprawą dostępu osób niepełnoletnich powyżej 15. roku życia do świadczeń ginekologicznych i urologicznych po informacjach, jakie przekazały mu organizacje pozarządowe. Do organizacji tych zgłaszają się niepełnoletnie pacjentki z poważnymi zaniedbaniami w zakresie zdrowia intymnego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pacjenci, którzy ukończyli 16. rok życia w celu uzyskania świadczenia medycznego muszą uzyskać zgodę opiekuna prawnego (ewentualnie faktycznego lub w pewnych przypadkach sądu opiekuńczego).

- Lekarz może w takiej sytuacji nie udzielić świadczenia zdrowotnego niepełnoletniemu pacjentowi, nawet jeżeli ku temu istnieje uzasadniona i obiektywna potrzeba - zauważa Bodnar.

Zdaniem rzecznika przyczyną niechęci do korzystania ze świadczeń ginekologicznych przez część niepełnoletnich pacjentów może być właśnie konieczność skorzystania z porady w asyście rodzica lub opiekuna (nie musi to być obecność rodzica podczas samego badania, ale konieczność stawienia się z nim w gabinecie bądź wymóg uzyskania zgody na wizytę).

Rzecznik zwraca też uwagę, że wizyta u ginekologa lub urologa wiąże się dla młodego pacjenta z dużym przeżyciem emocjonalnym, a konieczność powiadomienia rodzica o potrzebie odbycia takiej wizyty może być dodatkowo stresująca.

- Nie można pominąć faktu, że niepełnoletni pacjent nie traci swojej godności i prawa do prywatności przez sam fakt pozostawania pod władzą rodzicielską. Nie musi on więc sobie życzyć, by rodzic czy opiekun dysponował określonymi, bardzo intymnymi informacjami na jego temat - ocenia Bodnar.

Dodaje, że niekiedy brak dostępu rodzica do określonych informacji - w szczególności, gdy w rodzinie dochodzi do przemocy lub jest ona dotknięta innymi patologiami - może być uzasadniony.

Rzecznik zwraca też uwagę, iż niektóre grupy młodych pacjentów mogą mieć szczególne trudności w uzyskaniu omawianej zgody, na przykład w sytuacji, gdy rodzice (lub opiekunowie) przebywają przez dłuższy czas poza miejscem zamieszkania.

Bodnar wskazuje też na niespójność regulacji w zakresie praw pacjenta oraz wykonywania zawodu lekarza z przepisami Kodeksu karnego, z którego wynika, że współżycie z małoletnim poniżej 15. roku życia stanowi przestępstwo.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH