RPO: co dalej z Narodowym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego?

Rzecznik Praw Obywatelskich podpisał 21 października wystąpienie do ministra zdrowia w sprawie braku rozporządzenia umożliwiającego realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Na podstawie art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego ustanowiono Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, którego celem jest ograniczenie występowania zagrożeń dla zdrowia psychicznego, poprawa jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskich oraz zapewnienie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Aby można było rozpocząć wdrażanie Programu, Rada Ministrów musi wydać stosowne rozporządzenie. Jego projekt jest gotowy, nosi datę 5 lutego 2010 r., do uzgodnień został przekazany 19 marca. Brak tylko podpisu...

– W projekcie rozporządzenia przewidziano, że Program będzie realizowany w latach 2011-2015. Niepokoi to, że jest już koniec października, a nic się nie dzieje – powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Agnieszka Karska, zastępca dyrektora Zespołu Administracji Publicznej, Zdrowia i Ochrony Praw Cudzoziemców w Biurze RPO.

Jak się wydaje, powodem, dla którego rozporządzenie nie zostało jeszcze podpisane są obciążenia finansowe wynikające z realizacji Programu. Tylko ministerstwa w nim uczestniczące (8 resortów), w latach 2011-2015 powinny wydać na ten cel ok. 380 mln zł (72 do 78,5 mln zł rocznie), nie licząc wydatków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jeśli chodzi o resort zdrowia, na bieżące wydatki związane z Programem co roku ma być przeznaczane 2,4 mln zł (profilaktyka i promocja oraz koordynacja), a na wydatki majątkowe 5,6 mln zł, w tym na systemy informacji 3,6 mln zł.

Natomiast budżety jednostek samorządu terytorialnego byłyby obciążone kwotą 264,5 mln zł, głównie na zadania inwestycyjne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH