RPO: co dalej z Narodowym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego?

Rzecznik Praw Obywatelskich podpisał 21 października wystąpienie do ministra zdrowia w sprawie braku rozporządzenia umożliwiającego realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Na podstawie art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego ustanowiono Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, którego celem jest ograniczenie występowania zagrożeń dla zdrowia psychicznego, poprawa jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskich oraz zapewnienie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Aby można było rozpocząć wdrażanie Programu, Rada Ministrów musi wydać stosowne rozporządzenie. Jego projekt jest gotowy, nosi datę 5 lutego 2010 r., do uzgodnień został przekazany 19 marca. Brak tylko podpisu...

– W projekcie rozporządzenia przewidziano, że Program będzie realizowany w latach 2011-2015. Niepokoi to, że jest już koniec października, a nic się nie dzieje – powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Agnieszka Karska, zastępca dyrektora Zespołu Administracji Publicznej, Zdrowia i Ochrony Praw Cudzoziemców w Biurze RPO.

Jak się wydaje, powodem, dla którego rozporządzenie nie zostało jeszcze podpisane są obciążenia finansowe wynikające z realizacji Programu. Tylko ministerstwa w nim uczestniczące (8 resortów), w latach 2011-2015 powinny wydać na ten cel ok. 380 mln zł (72 do 78,5 mln zł rocznie), nie licząc wydatków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jeśli chodzi o resort zdrowia, na bieżące wydatki związane z Programem co roku ma być przeznaczane 2,4 mln zł (profilaktyka i promocja oraz koordynacja), a na wydatki majątkowe 5,6 mln zł, w tym na systemy informacji 3,6 mln zł.

Natomiast budżety jednostek samorządu terytorialnego byłyby obciążone kwotą 264,5 mln zł, głównie na zadania inwestycyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH