RPO apeluje o stworzenie międzyresortowego zespołu ds. ochrony zdrowia więźniów Do RPO dociera wiele skarg na opiekę medyczną dla przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych. Fot. Dawid Johanson/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Opieka medyczna dla więźniów jest niewystarczająca; brakuje lekarzy oraz sprzętu medycznego - ocenia RPO Adam Bodnar. Stąd w piśmie do wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego postuluje powołanie międzyresortowego zespołu ds. ochrony zdrowia więźniów.

Bodnar poinformował, że do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich dociera wiele skarg na opiekę medyczną dla przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych.

Jego zdaniem, "nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której państwo, ponosząc pełną odpowiedzialność za życie i zdrowie osób pozbawionych wolności, nie zapewnia im odpowiedniej opieki medycznej". RPO wymienił m.in. niedobór lekarzy oraz brak sprzętu medycznego.

Zwrócił uwagę, że kilkukrotnie zwracał się do ministra sprawiedliwości z postulatem powołania międzyresortowego zespołu, składającego się z przedstawicieli ministerstwa zdrowia i sprawiedliwości, który zająłby się przeanalizowaniem i rozwiązaniem problemów więziennej służby zdrowia, a także analizą modelu funkcjonowania i finansowania tej opieki.

Bodnar przypomniał, że w założeniach "Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020" przewidziano wydatki na zmianę systemu zatrudniania kadry medycznej w jednostkach penitencjarnych oraz zabezpieczono środki na modernizację placówek medycznych dla osób pozbawionych wolności.

"Wskazane środki finansowe mają jednak na celu zagwarantowanie wyłącznie najpilniejszych potrzeb służby, w celu zapewnienia ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych osobom pozbawionym wolności. Dostrzegany przez samego ustawodawcę stan więziennej służby zdrowia musi zatem budzić niepokój" - podkreślił RPO.

Zwrócił ponadto uwagę na niedobory pomocy medycznej dla więźniów z niepełnosprawnością psychiczną: obecnie działa jedynie pięć oddziałów psychiatrycznych, wykorzystywanych głównie do prowadzenia w nich obserwacji, a wiele jednostek penitencjarnych w ogóle nie zatrudnia lekarzy psychiatrów.

RPO powołał się na raport Najwyższej Izby Kontroli z 2012 r., dotyczący sprawowania opieki zdrowotnej wobec osób pozbawionych wolności, z którego wynika, że system ewidencjonowania wydatków w więziennictwie nie pozwala na wyodrębnienie środków przeznaczonych na pomoc medyczną. Tym samym - jak wskazał rzecznik - niemożliwa jest ocena efektywności przyjętych rozwiązań, w tym zasadności zlecania świadczeń dla osadzonych pozawięziennym poradniom czy szpitalom. "Do dziś nic się w tej kwestii nie zmieniło" - podkreślił Bodnar.

RPO zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o rozważenie potrzeby powołania, wspólnie z ministrem zdrowia, międzyresortowego zespołu do spraw ochrony zdrowia więźniów. Resort ma 30 dni, by odpowiedzieć na pismo Rzecznika.

Karolina Kropiwiec - PAP

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH